České dráhy létají rychlostí Boeingu

Víte, že Vás České dráhy dopraví z Turnova do Všetat rychlostí zhruba 900 km/hod, což odpovídá cestovní rychlosti Boeingu ve výšce 10 tisíc km?

Hledal jsem na sobotu 17.10. na internetové stránce IDOS spojení z Turnova do Všetat. Velmi mile mne překvapil spoj, jenž vyjíždí z Turnova v 12.44 a je ve Všetatech ve 12.48. Tedy celkem 62 km urazí za 4 minuty.

Moje srdce zaplesalo radostí. To je přece úžasná revoluce v železniční dopravě. Místo pomalých vlaků se začneme dopravovat prostředky srovnatelnými s Boeingem či Airbusem. Představte si – 930 km/hod – to bude ohromující zážitek. Kampak na nás Japonci s loudavým Šinkansenem nebo Francouzi s TGV, těm my budeme mávat z okna než zmizí kdesi v dáli. Ovšem předpokládám za hermeticky uzavřeným sklem.

Nebo se snad jen vloudila chyba do jízdního řádu? Jestli nebudu ve Všetatech za ty 4 minuty, pak nestihnu přestup na spoj, jenž vyjíždí ve 12.50 do Mělníka…

Proplatí mi ČD škodu kvůli případnému zpoždění?

České dráhy zhruba před třemi lety dobrovolně zavedly odškodňování za jimi zaviněné zpoždění i na vnitrostátních spojích. Při zpoždění od 60 do 119 minut vrací dráhy lidem 25 procent ceny jízdenky, nad 120 minut pak 50 procent.

Kompenzace se ovšem v praxi na mnoho případů nevztahuje – výše nároku totiž musí být alespoň 100 korun, jinak se neproplácí. Málokdo tak o něm ví, protože se týká jen delších tras. Dobrovolné odškodnění se nevztahuje ani na nezaviněná zpoždění, způsobená například počasím nebo sebevrahem.

Odškodnění v pravém slova smyslu, tedy náhradu způsobené škody, ale dopravci u zpoždění neposkytují. Typicky může jít o ušlý zisk při zmeškání obchodní schůzky nebo proplacení letenky pro navazující let.

Jan Gniesdo

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.