Sdružení TULIPAN zajišťuje práci handicapovaným lidem

Liberecké sdružení vrací do společnosti i lidi s vážným zdravotním postižením

Liberec – Najít si stabilní a dobrou práci je mnohdy obtížné i pro zdravého člověka, pro člověka handicapovaného to může být až nemožné. Východiskem mohou být organizace, které se na zaměstnávání postižených zaměřují a jednou z nich je také liberecký TULIPAN, který právě dnes završuje svou tradiční přehlídku Týden s TULIPANem.

„Myšlenka na akci se zrodila už před lety a hlavním posláním bylo jednak získat nějaké finanční prostředky na chod naší organizace, ale hlavně prezentovat kulturu handicapovaných,“ sdělila ředitelka sdružení TULIPAN Zora Machartová a dodala, že za ty roky, co se Týden pořádá, se na něj nabalují další a další kulturní organizace.

„Vzhledem k nedostatku financí se do ní většina zapojuje bez nároku na zaplacení. Loni jsme spočítali, že loni takhle pomohlo dvě stě padesát lidí,“ dodala Machartová.

Během Týdne s TULIPANem se pořadatelé snaží upozornit na svět handicapovaných, který je pro řadu lidí uzavřený. Překvapeni tak mohli být např. návštěvníci klubu Zebra, kde vystavoval Petr Šrámek, postižený malíř, který své obrazy tvoří pouze nohou. Výrobky handicapovaných mohli obdivovat i návštěvníci včerejší akce na náměstí. „V posledních letech jsme se také zaměřili na osvětu ohledně duševního onemocnění. Snažíme se informovat veřejnost, aby se lidí s psychickými poruchami nebáli, a upozorňujeme, že je i v tomto ohledu důležité o sebe dbát a nezanedbávat vlastní duševní hygienu,“ varovala Machartová.

Sdružení TULIPAN se na zaměstnávání lidí trpících psychickými problémy zaměřuje. Podle ředitelky je právě pro ně důležité, aby se zapojili do pracovního procesu a byli nějakým způsobem společensky aktivní. Podle jejich slov se to však neobejde bez komplikací. Jak zdůraznila Machartová, nejde jen o skutečnost, že tito lidé mají specifické nároky, ale problémy přináší i současná legislativa. „Podmínky se stále mění a zrovna teď se potýkáme s navýšením minimální mzdy u osob se zdravotním postižením. Není totiž možné, aby odváděli stejné množství práce jako zdravý člověk, nemohou jet na sto procent, bývá u nich také zvýšená nemocnost. Už dříve jsme museli kvůli tomu propouštět a bojíme se, že nás to čeká zase,“ vysvětlila ředitelka.

Pro většinu zaměstnanců je práce ve sdružení TULIPAN jedinou možností, jak si přivydělat. „Řada z nich má také kvůli svým zdravotním problémům dluhy, které potřebují splácet,“ dodala na závěr Zora Machartová.

Sdružení TULIPAN bylo založeno v roce 2004 a jejím cílem je zapojit do pracovního procesu zdravotně znevýhodněné osoby.

V současnosti nabízí veřejnosti služby v oblasti zahradnictví, úklidových prací, provozuje šicí dílnu a dílnu na výrobu dekorativních předmětů a šperků a poskytuje vazačské služby.

GABRIELA VOLNÁ GARBOVÁ
Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/

(Visited 18 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.