Na pomoc rodině Vítkových přispěchala Elegance bez bariér

Charitativní přehlídka vozíčkářů letos potřetí pomáhá. Tentokrát to je žák osmé třídy Láďa

Deník zaujalo

Rychnov nad Kněžnou – Za necelý týden se otevřou brány Společenského centra, kde propukne módní přehlídka vozíčkářů.
Elegance bez bariér je charitativní akce, která se snaží pomoci rodinám na Rychnovsku. Její organizátoři se zaměřují především na děti nemocné svalovou dystrofií.
Toto postižení postihuje z 99,9 procent převážně chlapce a téměř všechny děti ztrácí schopnost chůze mezi sedmým až dvanáctým rokem života.
Charakteristikou pro toto onemocnění je svalová ochablost, která postihuje nejdříve nohy a pánevní svalstvo, později se rozšiřuje na horní končetiny, krk a dýchací cesty. Onemocnění je neléčitelné.
Elegance bez bariér letos vypukne již potřetí, její hlavní organizátorky Michaela Rázková a Veronika Vavrečková se tentokrát snaží pomoci rodině Vítkových, která je v tíživé životní situaci.
„Elegance bez bariér se zaměřuje hlavně na děti trpící svalovou dystrofií. Provedli jsme opravdu odborný výběr z rodin na Rychnovsku a nakonec jsme zvolili Vítkovy, kteří se musí potýkat nejen s vážnou nemocí, ale i s tíživou finanční situací,“ prozradil za organizátory charitativní akce Jiří Rejfíř.
O dva syny se stará pouze maminka. Láďa, žák osmé třídy, je už od osmi let upoután na invalidní vozík.
Do nástupu do školy se zdálo být u Ládi vše v pořádku, nicméně postupně se mu začala zhoršovat celková motorika a bylo mu diagnostikováno závažné neurodegenerativní onemocnění – senzitivně motorická polyneuropatie.
Onemocnění se projevuje zejména potížemi s chůzí. V prosinci mu byla zjištěna další porucha – achalázie.
Láďa je schopen učit se pouze 5 hodin denně se svým odborným asistentem. Do školy ale chodí rád a snaží se zapojit do kolektivu. Navštěvuje také počítačový, fotografický a keramický kroužek v občanském sdružení Orion.
A právě na pomoc tomuto šikovnému chlapci je uspořádán třetí ročník Elegance bez bariér.
A jak vlastně můžete rodinu Vítkových podpořit? Stačí si zakoupit vstupenku na Eleganci bez bariér a 22. října vyrazit v 19 hodin na módní přehlídku vozíčkářů. Kdo chce pomoci ještě více, může poslat finanční dar na bankovní účet 107¬9218680257/0100. Dar je možné poskytnout také do tomboly. Draží se také velmi krásné šaty od návrhářky Marty Musilové. Veškerý výtěžek z dražby půjde taktéž na pomoc Vítkovým.
Vstupenky na tento nezapomenutelný večer jsou k zakoupení v rychnovském informačním centru a také v místní cestovní agentuře nebo v online předprodeji.

STANISLAVA ROHROVÁ
Rychnovský deník
http://rychnovsky.denik.cz/

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.