Majitelé invalidních vozíků budou muset asi platit povinné ručení

ilustrační foto: click MorgueFile

Podle TV Prima budou zřejmě majitelé elektrických invalidních vozíků mít nově povinnost platit povinné ručení, i když s nimi jezdí jen mimo silnice. Navrhuje to ministerstvo financí v reakci na verdikt evropského soudu.

ilustrační foto: click MorgueFile

Ministerstvo financí připravilo novelu, podle které by se povinné ručení platilo nejen za zahradní traktory, motokáry apod., ale i za elektrické invalidní vozíky, i když s nimi jejich majitelé jezdí jen mimo silnice. Úprava je reakcí na rozhodnutí Evropského soudního dvora, podle nějž ve všech zemích EU musejí mít povinné ručení všechna vozidla s pohonem. Uvedla to dnes televize Prima.

Verdikt evropského soudu je výsledkem sporu ve Slovinsku, kde řidič malotraktoru na svém pozemku srazil jiného člověka. Projektový manažer Autoklubu ČR Robert Vacek televizi řekl, že zákon nepředpokládá možnost přerušení povinného ručení například pro zimní měsíce.

„Novela zásadním způsobem nerozšiřuje rozsah vozidel, která budou podléhat odpovědnosti za škodu, pouze rozšiřuje teritorium, kde bude provozovatel povinen toto pojištění sjednat,“ řekl Primě mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Povinné ručení by se tak muselo platit i za vozidla, která nejezdí po veřejných komunikacích.

Návrhem nastavená pravidla by podle televize vyžadovala i placení povinného ručení za elektrické invalidní vozíky. „Myslím si, že tato citlivá témata při legislativním procesu zcela jistě budou řešena,“ uvedl k tomu Vacek.

Návrh je nyní v připomínkovém řízení u ostatních ministerstev, vládě by se tak mohl dostat na stůl do konce listopadu.

(Visited 7 times, 1 visits today)

2 komentáře

  1. Povinné ručení nemusíš platit na sekačku na trávu, dokud s ní nevstoupíš na veřejnou komunikaci. Pokud se nehneš ze svého pozemku a vyhneš se pozemní komunikaci tak si klidně neplať. Tam tě nikdo kontrolovat nebude. Počítej ale s tím, že jakmile někomu uděláš škodu, tak si to budeš platit ze svého a budeš vzpomínat na pojišťovnu. Pokud ale nejsi poleno, tak taková situace nehrozí.

  2. Se asi zbláznili. Traktůrkem budu jezdit jen po zahradě a budu platit tisícovku ročně ručení. Ceny u nás momentálně začínají pro nejnižší kubatury na 1 100 Kč/rok. Jak k tomu přidou vozíčkáři, kteří mají vozík, který jim kompenzuje, že nemohou chodit. Pak by bylo spravedlivé, aby i chodci platili ručení. Když jedna blbost, ať následuje další. Evropskou unii řídí blázni, zakřivené okurky jim vadí, ubytovat chtějí u nás celý muslimský svět a Afriku a teď zapojím sekačku na trávu a už za to platím pojišťovně. Chci vystoupit z EU.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.