Byznys zase vyhrál nad pacienty

ilustrační foto: stock.xchng

Městská nemocnice v Semilech je dalším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji, které omezí poskytování akutní lůžkové péče na interním oddělení. Stane se tak od ledna 2016, kdy z 31 akutních lůžek na interně bude 20 převedeno na následnou, tedy více výdělečnou péči. Zbývajících 11 lůžek bude úplně zrušeno.

ilustrační foto:  stock.xchng

Ke stejnému kroku přistoupilo od září 2015 i vedení soukromé nemocnice ve Frýdlantu v Čechách. V krátké době tak přichází Liberecký kraj kvůli údajnému nedostatku lékařů o kapacitu další lůžkové interny, od ledna ji bude mít v provozu jen šest z osmi nemocnic v Libereckém kraji.

K situaci kolem interních lůžek se vyjádřil člen zdravotního výboru a poslanec za KSČM Stanislav Mackovík. »Kraj v oblasti zdravotnictví nemá schopnost dospět k něčemu pozitivnímu,« řekl Mackovík. Podle něj se tím úročí roky práce současného politického vedení Libereckého kraje, které se neustále pyšní, jak nikdo jiný zdravotnictví nedokáže řídit lépe, než právě koalice Starostů a Změny. »Ta koalice, která za tři roky svého vládnutí vyměnila třikrát člena rady, který má v gesci právě zdravotnictví. Takový personální veletoč tady nikdy předtím nikdo neudělal,« dodal kriticky Mackovík.

Zrušení lůžkového interního oddělení ve Frýdlantu, kde bylo 35 lůžek, už způsobilo problémy Krajské nemocnici Liberec. Celková kapacita jejího oddělení je 84 lůžek, která však na pokrytí množství pacientů nestačí. Průměrně je denně v Liberci hospitalizováno 20 pacientů z Frýdlantska. Liberecká nemocnice proto musí ve prospěch svého interního oddělení začít částečně využívat kapacitu lůžek kožního oddělení.

Vedení obou nemocnic, kde se ruší interní lůžková péče, opakovaně argumentuje, že je nedostatek lékařů internistů. Faktem je, že následná péče je od pojišťoven lépe hrazena a zajištění chodu oddělení lůžek následné péče není až tak ekonomicky a personálně náročné, ve srovnání s klasickým interním oddělením. Otázkou proto zůstává, zda vedení obou nemocnic, které vytěsňují provoz lůžek interny, bylo vůbec nějak motivováno hledat lékaře, když je manažersky snazší provozovat finančně lukrativní následnou péči.

»Za plnohodnotnou náhradu klasických interních lůžek není možné považovat chod interní ambulance nebo služby internisty v noci. Pro pacienty to prostě znamená zhoršení péče,« řekl Mackovík, podle nějž tak 24 tisíc obyvatel, kteří žijí ve Frýdlantském výběžku, tento byznys připravil o dostupnou zdravotní péči, kterou mnozí z nich potřebují. »Je to bezohledné vůči pacientům, kterým se tím omezuje kontakt s rodinou a prodražuje se léčba. K pláči jsou prohlášení, že teprve teď se bude jednat s pojišťovnou, zda v jiných nemocnicích bude ochotna zafinancovat navýšení interních lůžek, která mizí ze Semil a Frýdlantu. Je to jen důkaz selhání zdravotní politiky Libereckého kraje. Kraj tři roky meditoval nad koncepcí zdravotnictví, kterou nemá a jednoznačně přitom zaspal jednání s vlastníky nemocnic,« prohlásil Mackovík.

 

haló noviny
(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.