V Moravskoslezském kraji přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky

V Moravskoslezském kraji přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. Imisní limit pro polétavý prach byl ráno překročen na většině měřicích stanicích.

Pod mezní hranicí 50 mikrogramů na metr krychlový zůstala pouze stanice Třinec-Kanada na Frýdecko-Místecku a Opava. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se ráno pohybovaly v rozmezí od 42 do 86 mikrogramů na metr krychlový s nejvyšší hodnotou ve Věřňovicích na Karvinsku. Ostatní škodliviny byly v regionu pod stanoveným limitem. Meteorologové neočekávají, že by se kvalita ovzduší výrazně zlepšila.
„Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat v Moravskoslezském kraji převážně nad hodnotou imisního limitu,“ uvedli. Podle aktuálních hodinových koncentrací kvalitu ovzduší mezi 06:00 a 07:00 hodnotili převážně jako uspokojivou.
Rozptylové podmínky se v regionu zhoršují hlavně po zahájení topné sezóny, tedy na podzim a v zimě. Vliv na kvalitu ovzduší, které je nejhorší v zemi, má průmysl, doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska.
Stav znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji:

Měřicí stanice Průměrná 24hodinová koncentrace polétavého prachu PM10 v mikrogramech na metr krychlový (úterý 06:00)
Český Těšín 75
Havířov 80
Karviná 76
Orlová 76
Dolní Lutyně-Věřňovice 86
Ostrava-Fifejdy 81
Ostrava-Přívoz 60
Ostrava-Zábřeh 80
Frýdek-Místek 69
Třinec-Kanada 42
Třinec-Kosmos 64
Opava 45
Studénka 58

Zdroj: ČHMÚ

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.