Evropský pohár handicapovaných cyklistů

O posledním zářijovém víkendu proběhl v Praze na Strahově již šestý ročník finálového závodu Evropského poháru handicapovaných cyklistů. Na důležitosti závodů přidal i fakt, že to byla jedna z možností, jak posbírat další kvalifikační body nutné pro účast na paralympijské hry do Ria de Janeira.

Jičínsko / Praha – Závodů se účastnilo kolem 700 výkonnostních cyklistů. Účastníci v kategorii tricyklů, což je velká tříkolka uzpůsobená pro zdravotně postižené sportovce, kteří neudrží rovnováhu na klasickém silničním kole, jsou rozděleni do dvou kategorií podle stupně postižení:

T1 – těžší postižení – tito závodníci mohou závodit s doprovodem na trati časovky, nenapijí se za jízdy, apod., a závodníci kategorie T2 s lehčím stupněm postižením, kdy se zvládnou postavit a např. zaspurtovat vestoje.

Silniční závod

V sobotu probíhal silniční závod, který byl v kategorii T1 vypsán na 4 okruhy, v kategorii T2 to bylo okruhů celkem 8. V závodě obsadil Hořičák Jiří Hindr kvůli defektu galusky 3. místo, které v nedělní časovce nevylepšil a obsadil tak 3. místo i celkově. Čtvrté místo obsadil v obou závodech jeho týmovýa tréninkový kolega zTJ STS Praha Petr Berger.

V kategorii T2 dojel David Vondráček z Valdic v silničním závodě na druhém místě za britským soupeřem, v časovce si potom spravil chuť vítězstvím, kdy Brita porazil o 4 vteřiny a celkově vyhrál. Druhý český zástupce v této kategorii Zbyněk Charvát dojel v silničním závodě na páté pozici a v časovce dospurtoval čtvrtý. Všichni reprezentují svůj mateřský oddíl TJ STS Praha.

Přes poměrně slušné umístění je zarážející fakt, že se tito postižení sportovci nemohli zúčastnit posledního Světového poháru v Pietermaritzburgu, vzhledem k velké finanční náročnosti, a přišli tak o možnost vyjet si potřebné body do mezinárodního žebříčku UCI, z něhož se přepočítávají kvóty pro účast na paralympijských hrách v Rio de Janeiro v roce 2016. Je to škoda pro celou Českou republiku, protože v konečném počítání tak přišla o možnost vyslat do Ria větší počet sportovců.

Jičínský deník
http://jicinsky.denik.cz/

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.