Krása: Termín zvýšení příspěvku pro pečující osoby je ohrožený

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása míní, že je ohrožen termín 1. července 2016, kdy by se měl zvýšit o deset procent příspěvek lidem, kteří odešli ze zaměstnání a pečují o své blízké.

Návrh novely zákona o sociálních službách se zatím nedostal ani do vlády, přitom je zvýšení příspěvku navázané i na schválení státního rozpočtu. Původně Krása chtěl, aby se příspěvek zvýšil už od ledna. Řekl to dnes na brněnském veletrhu Medical Fair.
Zdůraznil, že příspěvek, který činí 8000 až 12.000 korun, se nezvyšoval od roku 2007. Od té doby činí inflace 17 procent a cena asistentství a pečovatelských služeb vzrostla z 85 na 130 korun za hodinu. „Dochází k hlubokému sociálnímu propadu těchto lidí, situace je ostudná. Proto musíme tvrdě trvat na zvýšení. Máme přislíbeno po jednání s premiérem, ministrem financí a ministryní práce a sociálních věcí, že to tak bude od 1. července. Ale mám velkou obavu, aby se to stihlo,“ řekl Krása.
Upozorni na to, že současný návrh rozpočtu s navýšením nepočítá. „Pokud se návrh novely nedostane do Sněmovny do 25. listopadu, mohou pak poslanci oprávněně namítat, že nemohou novelu schválit, protože na zvýšení příspěvku nejsou v rozpočtu peníze,“ řekl Krása. Připustil sice, že peníze mohou být v rozpočtové rezervě, jenže ta se může rozpustit na jiné věci. „Také zásadně odmítáme snahu ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby se příspěvek zvýšil v červenci jen o pět procent a o dalších pět procent až v lednu 2017,“ doplnil Krása.
Dnes večer se má Krása znovu setkat se zástupci vlády a hodlá klást tři požadavky. „Maximální urychlené projednávání zákona, změnu v rozpočtu, který by počítal s navýšení příspěvku a také, aby Babiš nerozkládal zvýšení na dvě části,“ uvedl Krása. Podle něj také při dalších snahách bude chtít udělat nejdříve „velký rámus“. Ukazuje se, že když se chce jen jednat, jde to špatně, výsledek je neurčitý a stojí nás to spoustu sil,“ uvedl Krása. Není podle něj důvod k tomu, aby se příspěvek nezvýšil, když se při hospodářském růstu zvyšuje příjem všem.
Podle místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD) je potřeba řešit i sociální zakotvení těch, kteří pečují o své blízké. „Pečující osoby by měly být odměněné stejně jako ostatní za výkon stejné činnosti. A neměly by se při výměře důchodu ocitnout na hranici chudoby. Také jsou nesmyslné současné požadavky na osobu blízkou. Je potřeba si uvědomit, že nejde o zaměstnání. Tito lidé si ani nemohou vzít dovolenou nebo odejít na nemocenskou,“ uvedl Škromach.

(Visited 1 times, 1 visits today)

1 komentář

  1. Píše se zde, že se nezvedal příspěvek 8.000 a 12.000, takže, když se bude zvedat, v 1 stupni a ve 2 stupni nebude?

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.