Svalům malých klientů stacionáře uleví 150 trysek a barevná světýlka

Stacionář Človíček na Lochotíně má pro své malé klienty hydromasážní vanu, na kterou sháněl peníze téměř rok. Ta umožní postiženým dětem lepší stimulaci a prokrvení svalů spolu s uvolněním a světelnými efekty.

Plzeň – S novou vanou se proměnilo celé její prostředí, které už nelze nazývat koupelnou, ale speciální relaxační místností. „Děti totiž čeká jedno zajímavé překvapení – takzvaná chromatoterapie. Jedná se o alternativní léčbu pomocí změny barev, kdy hydromasážní vana doslova rozsvítí vodu a ta během rehabilitace využije osmi základních barev a jejich energie k tomu, aby děti lépe překonaly případná traumata či nemoci,“ vysvětlila vedoucí programu pro děti a mládež ve Stacionáři Človíček Eva Čermáková.

Novinku oceňují především rodiče přítomných dětí. „Dceru Kamilu určitě světla zaujmou a myslím, že jí navodí větší pocit bezpečí,“ uvedla Lucie Havlová. Vanu pochválila také maminka čtyřiadvacetiletého Patrika. „Ve vaně se mu vždycky moc líbilo a v té nové se mu bude kvůli světelným efektům určitě líbit ještě víc,“ Věra Štichová.

Během včerejšího slavnostního prvního koupání pak vyzkoušel novou vanu malý Dalibor, který si měnící se barvy moc užil.

Hydromasážní vana je velice důležitou součástí rehabilitace dětí s kombinovaným postižením. „Díky novým technologiím se ještě lépe postará o celkové prokrvení pohybového aparátu prostřednictvím více než 150 vodních trysek,“ uvedla vedoucí.

Původní vana sloužila více než deset let. V poslední době však začala dosluhovat. „Kampaň Nová vana pro Človíčka odstartovala před necelým rokem, sehnat finanční prostředky nebylo vůbec jednoduché,“ popsala Čermáková. Cílové částky více než 220 tisíc Kč se podařilo dosáhnout pomocí sbírky, která se konala v rámci plzeňských farmářských trhů, kde mohli lidé přispět koupí půllitrové lahve vody v minimální hodnotě 30 Kč.

Důležitou roli sehrála také Ester Kočičková a její benefiční koncert Šansony ve vaně. Proto je nová hydromasážní vana pojmenována Ester. Výrazně však pomohli i plzeňské firmy a rodiče.

Stacionář Človíček – Stacionář pečuje jednak o děti a mládež s těžkým kombinovaným postižením ve věku od 3 do 26 let, ale také o mládež a dospělé s mentálním postižením anebo s kombinací mentálního a tělesného postižení ve věku 20 až 40 let, kteří ukončili povinnou školní docházku, a nemohou se již dál vzdělávat. Provozovatelem je Diakonie Západ v Plzni.

ANDREA PÁNKOVÁ
Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.