Chráněná pracovní místa vracejí do života

ilustrační foto: creativist collective / Flickr.com

Lidé s postižením, ať už fyzickým či mentálním, mají kromě určitého vyřazení ze společnosti také často problém sehnat práci.

ilustrační foto: creativist collective / Flickr.com

Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím úřadů práce vytváří pro tyto jedince pracovní místa. Čtyři taková vznikla v létě na ekologické Farmě Kozodoj ve Staré Roli. Po čtvrt roce jejich fungování lze říci, že jsou velkým přínosem jak pro farmu, tak hlavně pro samotné hendikepované pacienty.
Majitelka Kozodoje Pavlína Štyndlová díky osobní zkušenosti z rodiny trvala na vytvoření těchto pracovních míst na své farmě pro speciální okruh postižených. „Chtěli jsme, aby pracovníci splňovali podmínku třetího invalidního stupně. V Karlovarském kraji neexistují žádná chráněná pracovní místa pro lidi, kteří mají duševní onemocnění ze schizofrenního okruhu,“ řekla Štyndlová.
Od prvního července jsou na Kozodoji každý všední den zaměstnaní čtyři lidé s diagnózou onemocnění ze schizofrenního okruhu.
„Zatím byla vytvořena dvě celá pracovní místa. Financuje je úřad práce. Dělí se o ně aktuálně čtyři pracovníci. Pokud se projekt osvědčí a bude klapat i nadále tak perfektně jako doposud, uvažujeme výhledově o dalším místě, což znamená přijetí dalších dvou pracovníků na půl úvazku,“ uvedla Štyndlová. O práci na farmě je velký zájem, kozodojští mají i jakýsi pořadník náhradníků. Aktuálně jsou na farmě tři muži a jedna žena.
Tito čtyři chráněnci, jak jsou pracovníci s duševním postižením na farmě nazýváni, chodí do práce na osmou, odcházejí v poledne. Zastávají běžnou práci kolem zvířat, pomáhají s krmením, obstarávají úklid ohrad a celého areálu farmy. „Nepůsobí na ně stresový faktor, jelikož vykonávají klidné rukodělné činnosti. Pracují v kolektivu i samostatně a mají neustálý kontakt se zvířaty,“ pokračuje Štyndlová. Její slova potvrzuje i psychiatr Petr Kalina. Také jeho pacienti nyní pracují na Kozodoji. „V rámci komplexního resocializačního programu práce na farmě u těchto diagnóz z velké většiny přínos má.“
Pracovníci do Staré Role dojíždějí z okolí Karlových Varů. Jsou ve věku kolem třiceti let, své onemocnění většinou získali až postupem času, například na vojně. Většinou nemají své vlastní rodiny ani děti, práce na farmě je pro ně tedy obrovským krokem zpět do normálního života.

ZDEŇKA NEWIAKOVÁ
Karlovarský deník
http://karlovarsky.denik.cz/

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.