Speciální škola má nové auto

Díky společnému úsilí desítek firem se bude pracovat zaměstnancům Základní školy speciální a Mateřské školy speciální v Novém Jičíně pracovat mnohem lépe. Škola dostala k využívání nový automobil.

Starý Jičín – Za zlepšením podmínek personálu Základní školy speciální a Mateřské školy speciální v Novém Jičíně a Speciálního pedagogického centra při této škole stojí společnost Kompakt, zabývající se reklamou. Společnost se zaměřila na vozový park dětských domovů, sociálních ústavů, škol a dalších zařízení, která pečují o dospělé a děti nějakým způsobem fyzicky či mentálně postižené. Podle Břetislava Božoně, oblastního ředitele společnosti Kompakt, vytvořili systém, díky kterému již zajistili pro potřeby různých zařízení 366 vozidel v celé České republice, z toho 13 v Moravskoslezském kraji. „Každý krajský úřad má svá zařízení a ví, v jakém stavu jsou vozové parky. V dané lokalitě nám vytipují zařízení, my oslovíme jeho ředitele, a pokud on akceptuje naši nabídku, začneme shánět sponzory a reklamu. Tak jako v tomto případě, kdy někdo přispěl přímo sponzorským darem, jiný placenou reklamou,“ uvedl Břetislav Božoň v úterý 27 října při oficiálním předání vozidla Dacia Dokker ředitelce Základní školy speciální a Mateřské školy speciální v Novém Jičíně Marcele Komendové. Předání se uskutečnilo ve Starém Jičíně.
Marcela Komendová připomněla, že společnost Kompakt je oslovila již podruhé, první vozidlo jim zajistila v roce 2009. „Ozvali se znovu, domluvili jsme se na podmínkách a patnáct měsíců se nic nedělo. A teď zavolali, že sehnali sponzory a reklamu a mají pro nás auto, za což jsme jim i všem, kdo nějakým způsobem přispěli, nesmírně vděčni,“ řekla Marcela Komendová s tím, že vozidlo dostávají zdarma do výpůjčky na zhruba pět až šest let.
Vozidlo využije nejen škola. „Děti převážíme běžně smluvním dopravcem. Jako škola ale pořádáme výstavy, akademie a vozidlo využíváme, když potřebujeme převézt materiál anebo také jednotlivé vozíčkáře,“ nastínila Marcela Komendová a dodala, že v největší míře je vozidlo zapotřebí pro sociálně pedagogické centrum, které je součástí školy. Sociálně pedagogické centrum je poradenskou částí a slouží pro děti, žáky studenty s tělesným a mentálním postiženým z celého Moravskoslezského kraje. Mimo jiné provádí diagnostickou činnost. „Obrátíli se na ně rodina s dítětem, tak se dělá prvotní psychologické a speciální pedagogické vyšetření, doporučuje se vhodné vzdělávání i terapie. Tím centrem projdou prakticky všechny děti, než nastoupí do jakéhokoliv typu školy,“ pokračovala Marcela Komendová. „Kolegové jezdí za malými dětmi do rodin a tam je to auto nejvytíženější. Bez auta to bylo složité objíždění vlaky a autobusy. Teď ty rodiny nemusejí jezdit za námi. Chceme těm rodičům dávat něco více, než na co mají nárok,“ poznamenala Marcela Komendová.
Na závěr dvě děti z novojičínské školy, Zuzanka a Adámek,předali dárcům kytičky a obrázky a nechybělo ani společné focení u nového auta. V Základní škole speciální a Mateřské škole speciální v Novém Jičíně se učí celkem 70 dětí v jedenácti třídách, kromě toho má speciální pedagogické centrum asi 460 až 500 klientů.

IVAN PAVELEK
Novojičínský deník
http://www.novojicinsky.denik.cz/

(Visited 9 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.