Týmy postižených a zdravých změří ve Zlíně síly v kopané

Rekordních 13 týmů z České republiky, Slovenska a Maďarska se o víkendu zapojí do devátého ročníku turnaje ve sjednocené kopané Zlínský pohár, klání družstev složených z handicapovaných a zdravých hráčů. Cílem akce konané pod hlavičkou Českého hnutí speciálních olympiád je přispět k integraci lidí s mentálním postižením do většinové společnosti, řekla za pořadatele Barbora Janečková.
Podle ředitele turnaje Davida Bělůnka jde o vůbec největší akci svého druhu ve střední Evropě. Zlínský pohár začne slavnostním ceremoniálem v pátek v 18.30 ve Sportovní hale Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín. Zúčastní se ho například i čestný předseda Českého hnutí speciálních olympiád Vlastimil Harapes. Třídenní boje o sportovní trofeje skončí v neděli v poledne a ve 14.00 hodin budou vyhlášeny výsledky.
Letošní ročník Zlínského poháru je součástí oslav 25. výročí založení programu Speciálních olympiád v Československu. Akci bude provázet výstava o aktivitách, historii a zajímavých osobnostech podporujících myšlenku sportu jako integrace lidí s mentálním postižením do společnosti. Další informace jsou na webu www.zlinskypohar.cz.
Program speciálních olympiád pro mentálně postižené založila na sklonku 60. let minulého století v USA Eunice Kennedyová Shriverová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. V Česku začalo hnutí působit v 90. letech. Podle Bělůnka nyní České hnutí speciálních olympiád sdružuje asi 150 sportovních klubů, do jejichž programů se zapojuje přes 3000 sportovců s mentálním postižením.

Právo

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.