Ke zrušení sKaret zatím nedojde

Vláda se na včerejším zasedání zabývala senátním návrhem, který požadoval úplné zrušení problematického projektu. Ke zrušení však podle vlády nedojde. Místo toho se bude zabývat pozměňovacími návrhy ministryně Müllerové.

Opozicí ovládaný Senát předložil vládě návrh na úplné zrušení sKaret. Vláda o návrhu včera debatovala a rozhodla se, že návrh nepodpoří. Veřejnosti to oznámila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Zároveň dodala, že je zde prostor pro drobné změny a připomínky.

Kabinet se ale bude dále zabývat návrhy ministryně Müllerové, která dostala za úkol zákon upravit tak, aby nebyl v rozporu s ústavním právem.

K návrhům se teď mohou vyjádřit jednotlivá ministerstva a instituce. Mají na to čas do 18. března, poté návrhy dostane kabinet a předloží je Poslanecké sněmovně.

Z návrhů je patrné, že by nově nebyl povinný účet u České spořitelny. Lidé by tak mohli dostávat sociální dávky přímo na své osobní účty nebo poštovní poukázkou přímo od státu, tak jak to fungovalo vždy.

Nepříjemnou novinkou pro všechny však je, že návrhy také obsahují povinnost převzít si sKartu. Pokud návrhy projdou, tak už si podle zákona bude muset od října dojít pro sKartu každý a to bez vyjimek. Ovšem pro ti, kteří sKartu nepoužívají jako průkaz OZP bude k ničemu, když k ní nebudou chtít účet u České spořitelny.

SKarta tedy bude pro lidi jen další nepotřebný kus plastu, který se jim bude válet v zásuvce.

Česká spořitelna, která celý projekt pro stát provozuje, však už řekla, že současné návrhy jsou pro ni nezajímavé. Podle ČS těmito návrhy dochází k porušení smlouvy mezi státem a bankou a tak nevidí žádný smysl v tom, aby setrvali v projektu.

Premiér Petr nečas také připustil, že nakonec může dojít ke zrušení sKaret a náhradě škody České spořitelně. Právě od poslanců ODS se nyní čekají největší výhrady k návrhům.

invArena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.