Dnes si můžete dát bezplatně vyšetřit ledviny

Dnes je Světový den ledvin. V mnoha klinikách si mohou lidé nechat ledviny bezplatně vyšetřit. Loni byla zjištěna snížená funkce ledvin u zhruba 15 % vyšetřených, z nich 80 % se nikde neléčilo.

„Ledviny nebolí a často na sebe neupozorňují, i když mohou být někdy i závažně poškozeny,“ varoval přednosta kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice a místopředseda České nefrologické společnosti Vladimír Tesař.

Akutní poškození ledvin je spojeno s náhlým poklesem nebo úplnou ztrátou funkce ledvin, jedním z prvních projevů je pokles tvorby moči. Akutní poškození nemusí být takového stupně, že by vyžadovalo léčbu dialýzou, a přesto je významné. Pacienti mívají dlouhodobé následky, může u nich dojít k chronickému poškození.

Preventivní akce je zaměřena hlavně na odhalení chronických poškození a informaci o projevech akutních poškození. Při chronickém poškození fungují ledviny i na méně než 20 procent a pacient to nemusí poznat. Zhruba třetina pacientů se o onemocnění dozví až při nástupu na dialýzu.

„My chceme upozornit také na to, že poškození ledvin se často vyvíjí s užíváním běžných léků, například nesteroidních antirevmatik a analgetik,“ připomněl profesor Tesař.

Tyto léky si lidé mohou volně koupit a často podle Tesaře neberou vážně varování ohledně dávek léků a kombinace s jinými léky. „Opakovaně jsme viděli i selhání ledvin po předávkování těmito léky, pacient pak musel být léčen dialýzou,“ řekl.

Zhoršit funkci ledvin mohou také přípravky na vysoký tlak v nevhodných kombinacích s těmito léky, rizikové mohou být také některé přípravky čínské medicíny.

Preventivní vyšetření funkce ledvin je bezbolestné, provádí se z odběru vzorku krve z prstu a malého množství čerstvé moči. Podceňovat by je neměli lidé s cukrovkou, vysokým tlakem, srdečním selháním či závažným onemocněním jater a lidé obézní. Více ohroženi jsou také kuřáci.

Lékaři chtějí tohoto dne využít k osvětě o příznacích onemocnění, prevenci i léčbě. Předem si ale zjistěte, zda k této akci přistoupilo i zařízení, do kterého na vyšetření hodláte zajít.

Bezplatná vyšetření například dnes nabízejí v Olomouckém kraji nemocnice v Přerově, Prostějově a v Šumperku. V Prostějově se akce uskuteční v nefrologické ambulanci od 8 do 14 hodin, v Přerově potrvá do 16.30 a v Šumperku od 9 do 17 hodin.

Výsledky sdělí lékaři lidem přímo na místě. V případě pozitivního nálezu budou objednáni k dalším vyšetřením.

invArena

MUDr. Jan Činčura

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.