Policisté v Kladně zatím kvůli metanolu plošné opatření neplánují

Policisté zatím kvůli novému případu otravy metanolem na Kladensku plošná opatření nechystají. Vyzývají lidi, aby nepili alkohol neznámého původu.

V nemocnici v Kladně leží od neděle muž z Velké Dobré otrávený metanolem, který je ve velmi vážném stavu a není schopen výslechu. Policisté už v rodinném domě, kde bydlí, udělali za přítomnosti jeho rodiny domovní prohlídku. Při ní zajistili lahve od nápojů, které byly odeslány na expertizu. Její výsledky budou známé nejdříve za několik dní.

Kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková řekla, že kriminalisté vyšetřují, zda si muž alkohol někde zakoupil, nebo zda lahev pocházela ze starých zásob. Budou se také snažit zjistit, kdo toxický nápoj vyrobil. Výpovědi svědků zatím policie žádné nemá. „Kdy bude muže možné vyslechnout, není jisté,“ uvedla mluvčí. Otrávený je podle ředitele kladenské nemocnice Vladimíra Lemona v umělém spánku.

Metanolová kauza si od září 2012 do února 2014 v Česku vyžádala 48 životů. Loni 21. května vynesl Krajský soud ve Zlíně verdikt v jedné z větví této kauzy. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí. Hlavní distributor, Jiří Vacula, má být ve vězení 15 let.

Vláda na vlnu úmrtí reagovala 12. září 2012 zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent. O dva dny později byl vydán zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území ČR a 20. září ministr zdravotnictví dočasně zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z ČR. Vlastní opatření dočasně zavedly také Slovensko, Polsko nebo Rusko. Prohibice byla v ČR zmírněna koncem září 2012. Poslední omezení odvolalo ministerstvo zdravotnictví v říjnu 2013.

Výskyt otrav už na počátku snížily rozsáhlé kontroly policie, celníků, hygieniků i potravinářských inspektorů, nezastavily je ale úplně. Podle zpráv z předloňského podzimu se nepodařilo najít asi 2000 litrů z až 15.000 litrů nebezpečného alkoholu.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.