Výtěžek dražby panenek pro UNICEF zaplatí očkování stovek dětí

ilustrační foto: Brian Hoskins sxc.hu

Výtěžek úterní pražské dražby panenek pro UNICEF zaplatí očkování stovek dětí proti smrtelným chorobám. Vybralo se 728.000 korun, náklady na jedno očkování proti dětské obrně, spalničkám, záškrtu, černému kašli, tuberkulóze a tetanu činí 600 korun.

ilustrační foto: Brian Hoskins sxc.hu

Vybraná částka tak pomůže 1213 dětem, sdělil Miroslav Ledvinka z UNICEF ČR. Díky těmto akcím v Česku již bylo očkováno 17.415 dětí.

Třináctý ročník benefiční aukce, která je součástí projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě, se konal v Českém muzeu hudby v Praze. Celkem 25 dražených panenek vytvořili přední čeští designéři a známé osobnosti. Za nejvyšší částky byly vydraženy panenky Josefa a Jáji Dvořákových, oděvní návrhářky a patronky projektu Liběny Rochové a Nadace Generali, za které zájemci zaplatili od 50.000 až po 182.000 korun.

Dražené panenky měly různorodý původ. „Jelikož neoplývám šikovností, rozhodl jsem se letos věnovat loutku hastrmana, která pochází z roku 1983, tedy z doby, kdy bujelo moje vodnictví. Tahle loutka je mi opravdu strašně drahá, nejenom proto, že předlohou jsem byl já sám,“ řekl herec Josef Dvořák.

Designérka Kateřina Lubovská Smolíková si nechala svou panenku vyrobit podle vlastního návrhu ve sklářské dílně ve Skalici u Nového Boru a panenku od Ateliéru Africké Sochy zase vytvořil sochař ze Zimbabwe. Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek pak věnoval panenku Tuju z Mongolska, kam zoo posílá koně Převalského. „Slovo tuja znamená v mongolštině záře,“ uvedla mluvčí zahrady Jana Myslivečková.

Někteří darovali či vyrobili panenku již vícekrát, ale například herečka Daniela Kolářová byla nováčkem. „Panenku pro UNICEF jsem letos vytvářela poprvé. Inspiroval mě příběh pákistánské školačky, bojovnice za lidská práva a nositelky Nobelovy ceny míru Malalaj Júsufzaiové, která projevila nesmírnou odvahu a měla by být inspirací nám všem,“ řekla.

Dětský fond Organizace spojených národů UNICEF pracuje ve více než 150 zemích světa. Dětem zajišťuje třeba zdravotní péči, výživu, ale i vzdělání nebo ochranu před násilím a zneužíváním. Největší část pomoci, která je hrazena jen z dobrovolných příspěvků, směřuje hlavně do rozvojových zemí a oblastí zasažených přírodní nebo válečnou katastrofou. Projekt Adoptuj a panenku a zachráníš dítě byl poprvé představen v roce 1988 a Český výbor pro UNICEF se k němu připojil v roce 2002.

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.