Poprava ochrnutého odsouzence v Pákistánu byla opět odložena

V Pákistánu krátce před dnešní plánovanou popravou opět odložili výkon trestu na ochrnutém odsouzenci Abdal Básitovi, sdělila agentura AFP. Smrt oběšením tak u něj byla na poslední chvíli odložena už třikrát.

Existují obavy, že muže při popravě čeká kvůli jeho zdravotnímu stavu dlouhé utrpení. Pákistánský prezident Mamnún Husajn nařídil dvouměsíční odklad a pečlivé vyšetření zdravotního stavu odsouzence. Ujistil, že budou respektována jeho lidská práva.

Třiačtyřicetiletý Básit byl v roce 2009 odsouzen k trestu smrti za vraždu, ale vinu popírá. V roce 2010 ve vězení onemocněl meningitidou a ochrnul od pasu dolů. Je upoután na invalidní vozík.

Předpisy v Pákistánu předpokládají jedinou možnou metodu popravy, a to oběšení, při němž je délka oprátky propočítána podle výšky osoby tak, aby se vězeň dlouho nedusil. Odsouzenec také musí na šibenici přijít po svých, což v Básitově případě není možné. Důvodem pro odklady popravy tak prý je i to, že muže nelze oběsit podle předpisu.

„Jsme velmi šťastní, že prezident odložil popravu,“ řekla novinářům Básitova matka. Rozhodnutí uvítala také mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Odsoudila ale to, že Pákistán dál popravuje „jednu osobu denně“. Podle organizace se od obnovení výkonu hrdelního trestu v zemi v prosinci 2014 uskutečnilo 299 poprav.

V Pákistánu čeká na výkon trestu smrti na 8000 lidí, což je podle AI nejvíc na světě. Popravy byly obnoveny v rámci boje proti terorismu, když radikální islámské hnutí Taliban při útoku na školu v Péšávaru zabilo více než 150 lidí.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.