Ve vodě v osmi domech v Přerově objevili odborníci legionellu

Během namátkové kontroly objevili odborníci v osmi přerovských domech zvýšený obsah bakterie zvané legionella.

Bakterie se podle zástupců radnice může nacházet jak v zařízení na přípravu teplé vody, tak i v rozvodech domu. Lidem z dotčených objektů, mezi které patří i dva zdejší domy s pečovatelskou službou, doporučují zástupci radnice do doby, než se množství bakterie podaří snížit, nepoužívat teplou vodu na sprchování. ČTK to dnes řekla mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Bakterie Legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Nejohroženější jsou lidé s oslabenou imunitou.

„Povolený limit legionelly byl překročen ve dvou domech s pečovatelskou službou – a to v ulicích Mervartova a U Žebračky. Dále pak na adresách Osmek 5, Kozlovská 17, Alšova 9, generála Štefánika 6, Jižní čtvrť II/13 – a mírně byly překročeny hodnoty i v domě Jižní čtvrť II/5,“ uvedl vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Zdeněk Vojtášek. Podotkl, že město ve spolupráci s dodavateli teplé vody provádí postupné kroky ke snížení množství bakterie v teplé vodě. „Zároveň doporučujeme obyvatelům z těchto domů, aby do odvolání nepoužívali teplou vodu na sprchování. Informace budou vyvěšeny v dotčených domech,“ doplnil Zdeněk Vojtášek.

Přerovský magistrát provádí kontrolu svých domů prostřednictvím Zdravotního ústavu Olomouc, jehož pracovníci pravidelně odebírají vzorky teplé vody v náhodně vybraných objektech. „Naposledy se v Přerově bojovalo s legionellou v létě roku 2014,“ doplnila Petra Hirschová z přerovského magistrátu.

Bakterie se šíří zejména ve vodovodních trubkách, klimatizacích, sprchách a v chladicích systémech. Její výskyt je prý nižší v měděných trubkách, naopak rizikovější jsou trubky z různých umělých materiálů. Prevenci proti rozmnožování bakterií představuje udržování teploty horké vody na minimálně 60 stupních Celsia, u studené na nejméně 25 stupních Celsia. Pokud se zjistí výskyt bakterie, je potřeba potrubí pořádně vypláchnout vodou o dostatečně vysoké teplotě.

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.