Hendikepovaní překonávají hranice uměním, svá díla vystavují v Plzni

Sedmadvacetiletý David Plechatý je mentálně postižený. Druhým domovem se pro něj stal stacionář Človíček, kde nejraději tvoří výrobky z keramiky. Nedávno se vydal do Německa na třídenní soustředění, kde se naučil nové výtvarné techniky.

Plzeň – Výsledky Davidovy práce i dalších účastníků akce můžete do 16. prosince zhlédnout v nádražní budově Moving station v Plzni.

To, že není žádné umění překonat hranice, si David ověřil na vlastní kůži. I když neumí německy, na setkání spřátelené Diakonie Západ a Diakonie Neuendettelsau, padla jazyková bariéra velmi rychle. „On i Lenka, což je další naše klientka, seděli u stolu, malovali a dorozumívali se s ostatními německými účastníky. Přišlo za mnou několik lidí a ptalo se mě, jestli David a Lenka umějí německy. Když jsem odpověděla, že vůbec, byli překvapeni. Komunikovat se dá i jinak než jenom stejným jazykem,“ popsala sociální pracovnice stacionáře Človíček Martina Hrdinová.

První část spolupráce mezi dvěma uvedenými sociálními zařízeními se uskutečnila v tuzemsku. Klienti diakonií vytvořili obrazy z písku, kamínků nebo třeba fazolí. Pak se výprava vydala do Německa, kde se učila malbu akrylovými barvami na plátno. David novou technikou zkusil ztvárnit své oblíbené hrdiny Spidermana a Batmana.

„Vznikaly spíš abstraktní věci. David měl ale svůj styl a nenechal se ovlivnit, takže ostatní byli mile zaskočeni jeho originalitou a začali dělat něco podobného,“ doplnila s úsměvem Hrdinová. Během projektu vzniklo několik desítek prací, které se staly součástí putovní výstavy Není žádné umění překonat hranice. Vernisáž se uskutečnila v Německu, od minulého čtvrtka se expozice zabydlela v plzeňském Moving stationu na Jižním Předměstí, kde zůstane do 16. prosince. Následně zase překročí hranice Česka.

Zdá se, že spolupráce mezi českou i německou diakonií nekončí. „Uvažuje se o dalších možnostech. Hovoří se třeba o společném divadle nebo zpívání, které bychom mohli s klienty podniknout,“ uzavřela sociální pracovnice.

KLÁRA MRÁZOVÁ
Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.