Mám leukémii. Mám nárok na příspěvek na péči?

photo on Flickr

Dotaz:
Mám k vám dotaz, zda mám nárok na příspěvek na péči. Mám leukémii a to akutní leukémie myeloidní. Byla mi přiznaná invalidita 3. stupně.


photo on Flickr

Odpověď:
Je vysoce pravděpodobné, že máte nárok na příspěvek na péči. Nejsem Vám ale schopen říci, na jaký stupeň. O tom rozhodne Lékařská posudková služba ČSSZ na základě Vaší lékařské zprávy a výsledků ze sociálního šetření, které v místě Vašeho bydliště provede sociální pracovník Úřadu práce, kde si o příspěvek na péči můžete požádat.

Sociální pracovník s Vámi především probere deset základních životních potřeb a zjistí, u kolika z nich potřebujete pomoc druhé osoby.

Deset základních životních potřeb:

Mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost.
Příspěvek na péči se přiznává ve čtyřech stupních:
– I. stupeň – lehká závislost – každodenní pomoc nebo dohled z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při 3 nebo 4 základních životních potřebách (příspěvek ve výši 800, Kč měsíčně)
– II. stupeň – středně těžká závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 5 nebo 6 základních životních potřebách (4.000,/měsíc)
– III. stupeň – těžká závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 7 nebo 8 základních životních potřebách (8.000,/měsíc)
– – IV. stupeň – úplná závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 9 nebo 10 základních životních potřebách (12.000,/měsíc)

Jiří Marek
invArena

(Visited 33 times, 2 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.