Posudkových lékařů je nedostatek a třetina brzy skončí – můžou na to doplatit postižení

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

Lékařské posudkové službě hrozí kolaps. Většina posudkových doktorů je totiž starších padesáti let a kvůli služebnímu zákonu jich má do roka a půl skončit zhruba třetina. Nedostatek jich je přitom už nyní. Podle zástupců handicapovaných nestíhají řádně prověřovat každý případ a chybují. V důsledku tak postižení například přijdou o část příspěvku na péči.
ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

Pro handicapované je to, do jaké kategorie postižení je posudkový lékař zařadí (takzvaný stupeň závislosti), velmi důležité. Například Jakub Svěrák z Plzně měl úraz míchy a od pasu dolů se nepohybuje. Přesto se dokázal alespoň na částečný úvazek vrátit do práce. Jenže aby mohl v běžném životě alespoň částečně „fungovat“, potřebuje pomoc rodičů i pečovatelů.

Jejich asistenci si platí právě z příspěvku na péči. Při posledním posudku ale spadl o kategorii níž, a přišel tak o čtyři tisíce korun. Přitom, jak uvádí, vzhledem k jeho diagnóze je nemožné, aby se mu zlepšila hybnost prstů nebo schopnost psát.

I posudkový lékař se může splést

Proti rozhodnutí plzeňského posudkového lékaře se Jakub Svěrák odvolal a uspěl. Stejný doktor podle Asociace paraplegiků sporně rozhodl i v dalších případech. Sepisují na něj proto stížnost a bojují za to, aby dalším lidem příspěvek na péči neadekvátně nesnižoval.

Ředitel odboru lékařské posudkové služby České správy sociálního zabezpečení Miroslav Bosák připouští, že i „posudkáři“ se můžou splést. „Proto máme odvolací řízení,“ dodává.

Argumentuje ale i tím, že jsou posudkoví lékaři přetížení. Na jednoho doktora teď připadá přes 1200 posudků za rok, a to znamená pět denně.

Kvůli služebnímu zákonu práce posudkovým lékařům ještě přibude

Všichni posudkáři starší sedmdesáti let budou kvůli služebnímu zákonu muset skončit. V důchodovém věku je jich teď celá polovina. Šestnácti lékařům je dokonce přes osmdesát let.

FAKTA

Věk posudkových lékařů

30–49 let – 88 lékařů

50–59 let – 148 lékařů

60–69 let – 176 lékařů

70–79 let – 80 lékařů

80–89 let – 16 lékařů

Zdroj: ČSSZ
celý článek ZDE

ct24.cz

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.