Německá policie zabavila dětem nelegální dělobuchy z Česka

Německá policie v Sasku zabavila třem dětem 230 zakázaných petard a rachejtlí, které si krátce předtím nakoupily v České republice. Informoval o tom dnes list FreiePresse.

Chlapec se dvěma děvčaty ve věku devět až 13 let se v pondělí z Chemnitz vydali vlakem do českého pohraničního městečka, kde si na tržišti nakoupili 218 rachejtlí bez příslušného označení a dvanáct menších kulových bomb, pro které Němci vyžadují zvláštní povolení a plnoletost. Po zabavení pyrotechniky předali policisté děti rodičům.

Německé úřady každoročně v období vánočních svátků a konce roku varují před pyrotechnikou dováženou ze zahraničí, zejména z Česka a z Polska. Dovezené petardy a rachejtle totiž obsahují větší množství černého prachu a při jejich odpalování hrozí podle německého Spolkového úřadu pro zkoumání materiálů (BAM) vážná zranění.

Novoroční ohňostroje jsou v Německu velmi populární. Němci ročně utratí kolem 120 milionů eur (3,2 miliardy Kč) jen za pyrotechniku, kterou odpálí na Silvestra. Úřady odhadují, že přinejmenším deset procent této částky míří do nákupu nelegálně dovezených ohňostrojů a dělbuchů.

Německo podobně jako některé další evropské země na rozdíl od České republiky prodej i odpalování zábavní pyrotechniky výrazně omezují. Zakázány jsou například ohňostroje v blízkosti hrázděných domů či staveb s doškovou střechou. Silnější dělbuchy si mohou Němci legálně koupit pouze během posledních tří pracovních dní v roce, odpalování takové pyrotechniky je pak zákonem vyhrazeno jen na dobu od 31. prosince 24:00 do 1. ledna 24:00. Obce však mohou dobu odpalování i místa k tomu určená ještě více omezit.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.