Nejspíš končí nejhorší epidemie eboly, zabila na 11.300 lidí 

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že krvácivá horečka způsobená virem ebola se přestala šířit v západoafrické Guineji. V listopadu se ebola podle WHO přestala šířit v Sieře Leone, na vyhlášení konce epidemie tak čeká již pouze Libérie.

Ebole za dva roky, od začátku prosince 2013, v celé západní Africe podlehlo přes 11.300 lidí z více než 29.000 nakažených, což bylo nejvíce v historii této nákazy.

Základní údaje o epidemii eboly v Africe, která nejspíš končí:

– Ebola je jednou z nejobávanějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent.

– Neexistuje na ni zcela spolehlivý lék, ani vakcína, řada z nich se testuje. Nejvíce nadějí bylo vkládáno do americko-kanadského léčiva ZMapp, japonského antivirotika Avigan či některých vakcín. Další látku proti ebole vyvinul letos tým virologů v americké farmaceutické firmě Gilead Sciences pod vedením českého vědce původem z Chomutova Tomáše Cihláře.

– Epidemie vypukla 6. prosince 2013 v Guineji (že jde o ebolu bylo potvrzeno v březnu 2014) a rozšířila se v březnu 2014 do Libérie a v květnu 2014 do Sierry Leone a dalších afrických zemí. Do Evropy a USA dorazilo několik nakažených ebolou, většinou šlo o zdravotníky, kteří nemocné v Africe ošetřovali. Několik z nich se uzdravilo, naopak například v madridské nemocnici na ebolu zemřeli dva španělští kněží nakažení v Africe a v USA ebole podlehl Liberijec rovněž infikovaný v Africe.

– Epidemie eboly si dosud vyžádala přes 11.300 obětí, nakažených je hlášeno téměř 29.000. Nejvíce osob (přes 4800) na ni zemřelo v Libérii, asi 3900 obětí hlásila Sierra Leone a více než 2500 Guinea.

– Nemoc způsobuje virus ebola, nazvaný podle řeky Ebola v Konžské demokratické republice (Kongo; dříve Zair), kde byla tato nemoc v roce 1976 poprvé identifikována. Epidemie tehdy propukla v konžské vesnici Yambuku a v Nzaře v sousedním Súdánu a zemřelo na ni 431 ze 602 nakažených. Nový virus tam objevil tehdy 27letý belgický lékař Peter Piot.

– Diagnostika eboly je obtížná, protože prvotní symptomy mohou připomínat například chřipku. Pacienta sužuje slabost, má teplotu, která záhy rychle stoupá. Častými příznaky jsou průjem, zvracení, vnitřní či též vnější krvácení, pak začínají selhávat orgány, nejprve játra a ledviny.

– Symptomy se mohou objevit dva až 21 dnů po nakažení. Přenáší se krví, sekrety a tělesnými tekutinami nemocného; je třeba se proto vyvarovat například i kontaktu s použitými ručníky. Častými oběťmi jsou zdravotníci ošetřující nemocné, pokud nepoužívají rukavice, masky a ochranné brýle. Člověk může být přenašečem viru někdy až sedm týdnů po uzdravení.

– Přirozenými hostiteli viru ebola jsou netopýři živící se ovocem. V Africe byly zdokumentovány i případy nákazy při kontaktu s uhynulými či nemocnými opicemi, lesními antilopami či dikobrazy.

– V současnosti je známo pět kmenů viru ebola, z nichž tři (Ebola, Súdán a Bundibugyo) napadají člověka. Čtvrtý kmen z Pobřeží slonoviny, nazvaný Taï Forest podle tamního národního parku, kde se poprvé objevil, dosud způsobil jen jedno zaznamenané lidské onemocnění, pátý kmen Reston napadá opice a prasata.

– Všechny dosavadní epidemie eboly postihly africký kontinent. Nejvíce obětí (431) před tou současnou si vyžádal už první známý výskyt eboly v roce 1976 (v Kongu a Súdánu). Druhý nejvyšší počet lidí (254) zabil virus eboly v roce 1995 rovněž v Kongu, 224 osob jí podlehlo v roce 2000 v Ugandě a poslední větší epidemie eboly postihla v roce 2007 Kongo, kde na ni tehdy zemřelo 187 lidí. WHO uvádí, že v letech 1976-2013 vypuklo v Africe celkem 24 různých případů propuknutí nemoci, při kterých bylo nakaženo přes 1700 lidí a zemřelo přes 1200 osob.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.