V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky

V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky.

Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, je překročen až dvojnásobně. Vysoké jsou i hodinové koncentrace polétavého prachu, podle nichž je situace v kraji většinou hodnocena jako špatná nebo i velmi špatná. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v kraji dosahují hodnoty až 114 mikrogramů na metr krychlový, a to konkrétně na měřicí stanici ve Frýdku-Místku. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.

„Předpokládáme, že během dne se budou hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu nadále pohybovat kolem nebo nad hodnotou imisního limitu,“ uvedli meteorologové. Podle aktuálních hodinových koncentrací dosáhly hodnoty polétavého prachu v regionu mezi 05:00 a 06:00 až 194 mikrogramů na metr krychlový.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Rozptylové podmínky se tam obvykle zhoršují právě na podzim a v zimě po zahájení topné sezony. Kvalitu ovzduší kromě topení v domácnostech ovlivňuje i doprava a škodliviny z průmyslových podniků či sousedního Polska.

Stav znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji:

Měřicí stanice Průměrná 24hodinová koncentrace polétavého prachu PM10 v mikrogramech na metr krychlový (čtvrtek 06:00)
Český Těšín 97
Havířov 80
Karviná 64
Orlová 67
Dolní Lutyně-Věřňovice 62
Ostrava-Fifejdy 67
Ostrava-Mariánské Hory 77
Ostrava-Přívoz 80
Ostrava-Radvanice 103
Ostrava-Zábřeh 76
Frýdek-Místek 114
Třinec-Kanada 59
Třinec-Kosmos 61
Opava 68
Studénka 72

Zdroj: ČHMÚ

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.