Opava je k vozíčkářům vlídná

Vysoký schod, vyvýšený pult či jiné bariéry, kterých si zdravý člověk ani nevšimne, denně ztěžují život handicapovaným lidem v Opavě. Své o tom ví František Šenk, který je vinou úrazu z mládí upoután na invalidní vozík.

„Opava je relativně vstřícné město k vozíčkářům a handicapovaným, i když se zde pochopitelně najdou místa, kam se tito lidé nedostanou. Paradoxně jedním z nich je například známý hotel Koruna, kam se bez cizí pomoci a včasného ohlášení nedostanu, protože vchod lemuje několik schodů,“ popisuje vlastní zkušenost František Šenk.

Dostat se do hotelu však není snadné ani pro návštěvníky o berlích. Další komplikací je poměrně malý počet parkovacích míst určených pro handicapované, ti tak raději ze strachu, že ve městě nezaparkují, volí cestování městskou hromadnou dopravou, ta je naopak v Opavě k těmto lidem velmi vstřícná.

Dobře dostupné jsou ve slezské metropoli také úřady, kterým navíc bezbariérovost ukládá zákon. „Obecným problémem jsou hospody a restaurace. Pokud se chce člověk v Opavě dobře najíst, tak na vozíčku příliš na výběr nemá a to je škoda,“ dodává František Šenk.

Co se týče peněžních ústavů, jsou často bezbariérové, jako například v případě ČSOB, konkurenční Air Bank má u vstupu jeden schod a UniCredit Bank v Ostrožné ulici je pro vozíčkáře naprosto nedostupná.

PETR VEČEŘA
Region Opavský a Hlučínský

Komentáře:

  1. Pavel Carbol napsal:

    Dobrý den, čtu si tento článek již staršího data, v něčem má pan Šenk pravdu a v něčem bohužel ne. Třeba Air bank nemá žádný schod, pouze vyšší práh,al také dveře si šikovný vozíčkář otevře i když nemusí. Jsem sám na invalidním vozíku a také klientem Air bank a zvládám to bez problému. Jelikož se zabýváme v Opavě Mapování a kategorizaci přístupnosti objektu, ale také přístupových cest / komunikaci, mohu dát zapravdu, že úřady jsou opravdu přístupné, ale naší náplní je určit do jaké míry jsou přístupné. A to je náš úkol, který v Opavě od března 2018 plníme díky významné pomoci Statutárního města Opavy. Prozatím to provádíme spolu s kolegou sami, ale pevně věřím, že tým rozšíříme o aspoň dva chodící kolegy. S pozdravem Pavel Carbol, autor a správce projektu Opava bez bariér

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.