Projekty Červeného kříže v Hradci Králové končí krachem a ostudou

Mají pomáhat lidem, místo toho ale řadu z nich připravily o tisíce a dohromady už o miliony korun. Projekty Červeného kříže v Hradci Králové, které končí krachem a ostudou. Zatím to vypadá, že díry v neprůkazném účetnictví tamního spolku zaplatí právě poškození senioři a zdravotně postižení.

ČT 1

Vlajky s křížem ještě vlají, za okny se ale schyluje k poslednímu dějství. Spolku hrozí insolvence, někteří zaměstnanci nedostali výplaty, denně se hlásí další podvedení. Jako Kollátorovi. U Červeného kříže si zaplatili ozdravný pobyt na Šumavě.Nejeli nikam a peníze taky nemají.

Jana KOLLÁTOROVÁ, : Takhle jsme platili fakturu 15398 stála. Člověk jako si říká na Červený kříž, tak pomáhá lidem, ale že takhle vycucne důchodce.

Auditoři radnice našli účetnictví spolku v takovém stavu, že není možné ani říct, kolik peněz přesně chybí, natož, kam zmizely. Doklady nejsou, současné vedení svaluje vinu na to předchozí.

Lukáš POCHYLÝ, předseda Oblastního spolku ČČK, Hradec Králové:
Snažíme se tu nepříjemnou situaci řešit, což je samozřejmě nesmírně složité v podmínkách neziskové organizace.

Anna MACLOVÁ, náměstkyně primátora pro soc. oblast /nestr./:
Todle už není ani o tom, že ty problémy a potíže nějaké jsou, ale mám pocit, že to není úplně všechno košér.

Letos už proto město dotace Červenému kříži dát odmítlo. I když tak může přijít o některé sociální služby, například osobní asistenty ve školách, které až dosud zajišťovali právě zdravotníci.

Pavel SVOBODA, ředitel Speciální ZS, Hradec Králové:
Byl by to strašný pokles standardu toho vzdělávání, protože máme tady děti s tak těžkým závažným postižením, že bez té osobní asistence se už dneska nedovedem představit práci s nimi.

Zatím ještě hradecký Červený kříž funguje. Podle předsedy ale dluží různým subjektům přes 5 milionů korun. Bez dotací se prý obejde. A pod hlavičkou mezinárodní humanitární organizace chce A pod hlavičkou mezinárodní
humanitární organizace chce

Lukáš POCHYLÝ, předseda Oblastního spolku ČČK, Hradec Králové:
Mě mrzí i přístup našeho ústředí, které podporu samozřejmě poskytnout může. Ty prostředky na to jsou. Ale je otázka, jestli se chce nebo nechce.

Jisté je, že kraj ani radnice stotisícového města už dál s Červeným křížem na východě Čech nepočítá. Václav Svoboda, Česká televize, Hradec Králové.

Ve studiu je ředitel celorepublikového Úřadu Českého červeného kříže Josef Konečný.
Slyšel jste slova předsedy královéhradeckého oblastního spolku Lukáše Pochylého v reportáži. Cituji: „Naše vedení by nám mohlo pomoct, peníze na to mají. Otázka je, jestli se chce, nebo nechce.“ Chcete, pomůžete?

Josef KONEČNÝ, ředitel Úřadu Českého červeného kříže:
Tak, já bych především řekl, že ta situace nás velmi mrzí, není nám lhostejná. Jsme s tím velmi znepokojeni, je to výrazné poškození dobrého jména Červeného kříže, ale čím jsme hlavně znepokojeni je právě chování vedení oblastního spolku v Hradci Králové, protože to, jakoby spoléhalo na to, že jejich problémy vyřeší za ně někdo jiný.

No a pomůžete jim tedy finančně? Už jenom třeba proto, aby se peníze vrátili těm poškozeným, možná podvedeným klientům.

Josef KONEČNÝ,
Tak, jestli pomůžeme oblastnímu spolku Hradec Králové, to nemohu říct a spíš bych myslel, že ne. Vycházím z toho, že výkonná rada na svém posledním zasedání, což je vrcholný orgán Červeného kříže, vlastně přijala takové usnesení, kterým uložila oblastnímu spolku Hradec Králové, aby vyrovnal všechny své závazky ve lhůtě splatnosti do 1. 2., což zjevně tedy tento spolek neudělala, ale tam přítomný zástupce Hradce Králové nebyl schopen uspokojivě vysvětlit, jak ty dluhy zmiňované vlastně vznikly, za kým jsou, v jaké výši jsou, komu by se měly splácet. Prostě je to velmi neprůkazné. Takže do této situace my rozhodně žádné peníze spolku v Hradci Králové dávat nebudeme.

I přesto, že to poškozuje dobré jméno Českého červeného kříže jako takového?

Josef KONEČNÝ,
Jiná věc je, že samozřejmě nechceme to řešit prostřednictvím spolku v Hradci Králové, ale jsme si vědomi, že poškodil zatím pro nás jaksi neznámý počet seniorů, svých klientů tím, že jim tedy zaplatili pobyty.

Ano, to jsme slyšeli, ale jak vy, jak vy jste to mohli dopustit, že se toto v té královéhradecké pobočce, v královéhradeckém spolku, že se to tam dělo?

Josef KONEČNÝ,
No, dopustit. My tu situaci známe nebo jsme o ní informovaní zhruba od podzimu minulého roku. Je třeba říct, že Červený kříž je budova zdola, to znamená je založen na svých členech, oblastní spolky.

Jakou vy nad ní máte pravomoc třeba personální?

Josef KONEČNÝ
To chci říct. Personální žádnou. Kontrolní ano, personální žádnou.

Pak jste asi nedělali správně kontroly.

Josef KONEČNÝ,
Kontroly jsme dělali, ale jak jsem si všiml i v té reportáži, tak tam bylo řečeno, že neprůkazné účetnictví, díry v účetnictví, a to je přesně to, co jsme my při našich kontrolách zjistili. Prostě kontrolovat můžete jenom to, co je vám předloženo. Pokud tam ten doklad není, tak nelze co kontrolovat než konstatovat, že teda to účetnictví není průkazné.

Pane řediteli, já vám děkuju. Hezký večer.

ČT 1

Komentáře:

  1. Anonym napsal:

    hrozná spousta překlepů a divných vět 🙁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.