Sestřičky, které za vámi přijedou až domů

foto: stock.xchng

Terénní zdravotní péči hradí plně zdravotní pojišťovna, její výhody oceňují jak pacienti, tak lékaři. Má nezanedbatelný finanční přínos

Jičín – Skoro půl roku vozil několikrát týdně Jaroslav Fikker z Vojic svého třiadevadesátiletého tchána do jičínské nemocnice na převazy. Nevěděl totiž o možnostech služby Domácí zdravotní péče. „Dozvěděl jsem se to přes rodinné známé právě až v nemocnici,“ vzpomíná pan Fikker, za jehož tchánem od té doby dojíždí třikrát týdně registrovaná zdravotní sestra. Službu jim předepsal obvodní lékař a plně ji hradí zdravotní pojišťovna.

Pomoc zdravotníků

„Mnoho lidí si bohužel myslí, že si nás nemohou dovolit. Ale všechno funguje na základě doporučení lékaře, tedy přes pojišťovnu a zadarmo. Lidé se nemusejí bát svého lékaře o tuto službu požádat,“ vysvětluje zdravotní sestra z domácí péče Dominika Janďourková, která ke svým pacientům vyjíždí pravidelně už několik let.

„Podáváme léky, aplikujeme injekce nebo infuze, odebíráme krev, děláme převazy,“ vyjmenovává jen zlomek z úkonů, které může jako akreditovaná sestra provádět. „K dispozici jsme čtyřiadvacet hodin denně,“ dodává.

Terénní zdravotní péči využívala přes dva roky po operaci bércového vředu i paní Eva z Libuně. Žije již několik let sama a dojíždět obden do Jičína pro ni bylo vzhledem ke zdravotní situaci obtížné. „Sestřička přijížděla a ošetřovala mě, přivezla mi i léky z lékárny,“ vzpomíná paní Eva, která služeb využívala díky doporučení v nemocnici.

Domácí zdravotní péči může předepsat praktický lékař, a to bez rozdílu věku ošetřovaných. Sestřičky z domácí péče tak dojíždějí k pacientům náctiletým i výrazně starším. Jejich práci si pochvalují i lékaři. „V mém obvodu s vysokým procentem starších občanů si nemohu práci bez jejich pomoci představit,“ potvrzuje praktická lékařka z Vysokého Veselí Olga Futerová. V Jičíně, Hořicích a okolí obou měst funguje bezplatná Domácí zdravotní péče už přes dvacet let. Založila ji Alžběta Limberská, která je sama zdravotní sestra registrovaná u ministerstva zdravotnictví:

Výhody

„Z naší péče mají užitek nejen pacienti, pro které je ošetření v domácím prostředí mnohem příjemnější, než dojíždění za lékařem nebo pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných. Nezanedbatelný je ale i přínos finanční. V mnoha případech se zkracuje pobyt v nemocnici nebo je možné hospitalizaci úplně vyloučit. Tím výrazně šetříme peníze zdravotním pojišťovnám. Práce sester v terénu je ale mimořádně náročná. Samostatné rozhodování bez přítomnosti lékaře mají oprávnění provádět pouze sestry, které si svoji kvalifikaci rozšířily a získaly osvědčení ministerstva zdravotnictví k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. A to nemluvím jen o odbornosti zdravotní, každá z našich sester musí být i perfektní řidička, protože vyjet za pacienty je třeba v každém počasí, nejen v létě, ale i teď v zimě, na ledovce. Všem našim sestrám za to patří velké uznání“.

Domácí zdravotní péče je určená všem, kteří se kvůli nemoci, stáří nebo zdravotnímu postižení ocitli v nesnázích a odborná pomoc druhé osoby je pro ně nezbytností

Více informací o Domácí péči na tel. číslech 493 588 245 nebo 602 190 324.

Jičínský deník
http://jicinsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.