Handicapovaní získali práci v muzeu

Skupinka deseti postižených klientů Vincentina, zařízení se sídlem ve Šternberku s pobočkami v Šumperku, ve věku od 31 do 47 let, získala práci v Pradědově dětském muzeu v Bludově. Na starosti mají jeho úklid.

„Více než šest let mě zajímalo, jestli by bylo možné zaměstnat naše klienty, které jsem měla dlouhodobě v centru ve Vikýřovicích v péči. Jestli by mohli naučené dovednosti někde uplatnit. Chodili jsme do firem, které jsme si vytipovali, a málokdy to vyšlo. Dvěma klientům se podařilo najít práci v šumperské kavárně PředMěstí. Až jsem znovu oslovila paní Schreiberovou, která zrovna otevírala muzeum v Bludově, a uspěla,“ uvedla Alena Švédová z Vincentina Vikýřovice s tím, že pro klienty tohoto zařízení je to „nejvíc, co je mohlo potkat“.
„Setkávají se s novými lidmi, navazují kontakty. Vždycky jsem si myslela, že s dětmi to nebude snadné, ale je to úplně v pohodě, občas je i zabaví, nasměrují na toalety. Návštěvníci muzea zpětně reagují velice pozitivně. Nikde jinde jsem se nesetkala s takovou důvěrou v samostatnou práci klientů,“ pochvaluje si Švédová. „Handicapovaní patří mezi nás, zaslouží si práci, normální život a my si je zasloužíme potkávat, ať už na ulici, nebo třeba u nás v muzeu. Paní Švédová mi nabídla skvělé pracovníky a já bych byla hloupá, kdybych je odmítla. Je málo lidí, kteří mají rádi svoji práci a dělají ji skvěle, a oni mezi ně patří,“ přidala svůj názor Tereza Schreiberová, předsedkyně spolku Jeseníky přes hranici, který muzeum vlastní a provozuje. Práci si chválí i samotní handicapovaní.
„Hrozně moc se nám práce tady líbí. Já jsem začala loni 19. listopadu. Vypadá to tady jako z pohádky,“ říká Žaneta, která chodí do práce se svým partnerem Pavlem. V loňském roce měli svatbu a plánují samostatné bydlení.
Příspěvková organizace Vincentinum Šternberk patří mezi největší poskytovatele sociálních služeb v Olomouckém kraji. Má pobočky v Šumperku, Vikýřovicích, Uničově a Lužici. Zapojila se mimo jiné do projektu, který připravoval klienty na vstup na volný trh práce.
„A právě tady v muzeu je vidět jeho vyvrcholení. Osobně jsem rád, že se tato možnost naskytla, protože není jednoduché lidem s mentálním nebo kombinovaným postižením najít nějaké pracovní uplatnění na volném trhu práce. Stoprocentně jsou šťastnější. Už jenom to, že mají svůj byt, kde mají svůj pokoj, je pro ně ideální způsob života. Oni si toho nesmírně váží a jsou strašně vděční,“ řekl ředitel Vincentina Karel Ryjáček.

Petr Marek
Právo

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.