Kráčet i po nevyšlapaných cestách

ilustrační foto: Photoxpress

Zažijte svět neslyšících, tak zněl název osvětové konference, kterou v historických sálech pražské Staroměstské radnice uspořádala u příležitosti Mezinárodního dne mateřského jazyka společnost Tichý svět.

Mateřštinou je pro neslyšící nejčastěji znakový jazyk, proto se také většina přednášejících prezentovala rukama a hlasy jim propůjčovaly tlumočnice.

Účastníci a účastnice velmi pozorně naslouchali a každý příspěvek odměnili potleskem po způsobu neslyšících – pomocí zdvižených rukou. Desítka prezentací pomohla návštěvníkům přirozeně nahlédnout do světa neslyšících.

Například získali představu o tom, jak vypadá běžný den neslyšící maminky s malými dětmi, jaké pocity prožívají neslyšící obklopeni kolektivem slyšících, poznali příběh české neslyšící dívky Marie Mašláňové, která se stala moderátorkou švédské televize pro neslyšící. Je velmi šikovná, řekli nám ti, kteří ji dobře znají. Působí totiž také jako moderátorka internetových Tichých zpráv (www.tichezpravy.cz).

V závěru konference vyjádřila svůj životní postoj studentka Masarykovy univerzity Jana Havlová. Od narození neslyšící dívka, pocházející z neslyšící rodiny, je přesvědčena o tom, že v životě je třeba kráčet i po nevyšlapaných cestách a tím, že člověk neslyší, by se neměl nechat odradit. Rozhodla se stát právničkou a hájit práva lidí se zdravotním postižením: »Dostuduji práva, umím znakový jazyk i češtinu, tak bych mohla být v tomto směru nápomocna,« říká studentka, která již absolvovala stáž v institucích EU v Bruselu a roční stáž u ombudsmanky. Nyní je v pátém ročníku magisterského studia a píše diplomovou práci na téma diskriminace neslyšících občanů České republiky.

Mezinárodní den mateřského jazyka připadá na 21. února.

Haló noviny

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.