Pardubice zaplaví vzkazy ze světa autistů

foto: Lance Neilson / Flickr.com

Co se odehrává v duších autistů, jejich rodičů a těch, kdo o ně pečují, veřejnosti přiblíží vzkazy, se kterými se lidé mohou v průběhu dubna setkat v Pardubicích téměř kdekoliv: na úřadech, v divadle, v plaveckém bazénu, na univerzitě, v čekárněu lékaře i na hradě Kunětická hora. Zamyšlení nad otázkou „Co nám dělá radost?“ si vás mohou najít dokonce i ve vozech městské hromadné dopravy.

Pardubice – Výstavy vzkazů jsou jednou z akcí ke Dni autismu, který připadá na sobotu. V České republice žije 150 tisíc autistů. Za posledních pět let stoupl počet dětí s poruchami autistického spektra trojnásobně. Autismus je poruchou mentálního vývoje, narušena bývá zejména schopnost komunikace, sociální interakce a představivosti.

„Nerozumím dlouhým slovním instrukcím. Slova jsou pro mě chaos. Ve školce už vědí, že musí mluvit stručně a výstižně. Do školky chodím rád, paní učitelky pochopily, že mám smysl pro humor a nezkazím žádnou legraci,“ svěřil se šestiletý Martin, autista. Svou zkušenost připojuje i maminka sedmiletého Adámka, který sám neumí vyjádřit, co mu dělá radost. „Rád chodí na procházky do přírody. Čistí si tam hlavu od každodenních starostí, když se nemůže vypovídat, jak se měl, co ho trápí, co mu šlo. Adámek totiž nemluví,“ vypravuje maminka chlapce trpícího autismem. Asistent pedagoga, který v Pardubicích pečuje o děti s tímto postižením, doplnil: „Práce s těmito dětmi mě naučila veliké trpělivosti, klidu a seberealizaci.“

Cílem Dne autismu a akcí, které jsou s ním spojené, je hlavně šířit osvětu. Poruchy autistického spektra vyžadují mnoho ohledů, pochopení a specifický styl komunikace.

„U dětí je komunikace náročnější. Ztrácejí se ve svých pocitech a řada věcí jim zkrátka vadí. My chceme ukázat veřejnosti, že nejde o to, že je dítě nevychované nebo zlobí, ale má poruchu autistického spektra, a proto potřebuje daleko více pochopení a jiný přístup v komunikaci,“ uvedla Hana Janiková, ředitelka Rodinného integračního centra v Pardubicích, které pomáhá dětem s autismem. Akce ke Dni autismu podpořili i herci Východočeského divadla, manželé Pavel a Dagmar Novotní, kteří se zúčastní veřejného čtení vzkazů.

„Vám všem, kteří žijete mezi dvěma světy a každým dnem usilujete o jejich vzájemné přiblížení, patří náš obdiv,“ vzkázal herecký pár.

Dny autismu

Pátek 1. dubna v 8.30 hodin: Od Tipsport areny vychází Modrý průvod (modrá je barvou komunikace) s cílem u Východočeského divadla, kde budou cca v 10.30 hodin vypuštěny balonky. Průvod pobaví klaun Ferda.
Pátek 1. dubna v 11 hodin: V budově reálky (dnes krajský úřad) se uskuteční zahájení výstavy vzkazů autistů. Vzkazy přečte herec Pavel Novotný, vystoupí hendikepované děti.
Noc na 2. a na 3. dubna: Budovy v Pardubicích se připojí ke světové akci Rozsviťme modře.
Pondělí 4. dubna: Den otevřených dveří Rehabilitačního centra a školky Lentilka a Rodinného integračního centra v Polabinách v Pardubicích od 8 do 16 hodin. Poté se uskuteční čtení vzkazů, číst budou herci Východočeského divadla, manželé Novotní.

PAVLÍNA ROZTOČILOVÁ
Pardubický deník
http://pardubicky.denik.cz/

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.