Do posouzení dávky na péči se možná víc zapojí sociální pracovník

Posuzování závislosti seniorů či postižených na pomoci kvůli přidělení příspěvku na péči by se mohlo změnit. Větší slovo by při něm měli mít sociální pracovníci a rozhodovat by neměli jen posudkoví lékaři, řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Podle ní se změnou počítá připravovaná velká novela zákona o sociálních službách, která by měla začít platit příští rok.

„Chceme, aby větší důraz ležel na sociálních pracovnících, kteří dojdou domů za člověkem a vidí, co může dělat a co nemůže. Chceme ulehčit posudkovým lékařům. Chceme se vyhnout skutečnosti, kdy rozhodující slovo má posudkový lékař, který člověka nikdy neviděl,“ uvedla Marksová.

Pro přidělení příspěvku se hodnotí deset oblastí. Patří mezi ně třeba zvládání orientace, komunikace, stravování, oblékání, hygieny či domácnosti. Podle Marksové by se desetibodový model měnit neměl. Příspěvek na péči v únoru pobíralo 341.100 lidí, o rok dřív to bylo 333.200 osob. Dospělí dostávají podle své závislosti na pomoci měsíčně 800, 4000, 8000 a 12.000 korun a děti 3000, 6000, 9000 a 12.000 korun. Od srpna by se dávka mohla o deset procent zvednout.

Systém posuzování a dávek pro postižené změnila před několika lety reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Dříve příspěvky poskytovaly radnice, od roku 2012 úřady práce. Původně se hodnotilo 36 kritérií. Snaha některých poslanců o návrat k tomuto hodnocení dnes ve Sněmovně neuspěla.

Posudkových lékařů je v Česku nedostatek a sociální správě a úřadům práce chybějí. Sociální pracovníci úřadů práce situaci žadatele o příspěvek prověřují už dnes. Z jejich informací a ze zdravotní zprávy od ošetřujícího doktora a případně z vlastního vyšetření vychází posudkový lékař. Po jeho posudku pak krajský úřad práce rozhodne o příspěvku, uvádí portál ministerstva práce.

Po změně posuzování volá už delší dobu Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Podle ní by hodnocení mělo být „týmové“. Podílet by se na něm měl kromě sociálního pracovníka a posudkového lékaře také třeba ergoterapeut a psycholog či psychiatr. Zohlednit by se měla ale hlavně doba, po kterou postižený či senior pomoc potřebuje. „Časovou dimenzi potřeby těchto služeb novela vůbec neřeší,“ řekl ČTK šéf NRZP Václav Krása. Podle něj chystaný návrh nemění ale ani samotné posuzování.

Krása kritizuje také to, že by zákon nově zahrnoval i služby pro další skupiny, nejen péči o nemohoucí. Upravoval by například služby pro ohrožené rodiny a děti. Změnit by měl i registrace služeb, byly by časově omezené.

Ministerstvo práce by podle legislativního plánu mělo novelu zveřejnit do konce dubna. Do pololetí by ji pak měla dostat vláda. Změny by měly platit od dubna příštího roku.

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.