Neziskový Ledovec pomáhá lidem v zotavení z psychické nemoci

ilustrační foto: atp_tyreseus Flickr.com

Tisícům lidí s duševním onemocnění pomohla za 15 let existence nezisková organizace Ledovec z Plzeňska. Nabízí denní stacionář, chráněné bydlení, sociální rehabilitace, krizovou linku a poradenství. Stála u vzniku agentury podporovaného zaměstnávání, s projektem Cirkus Paciento už léta objíždí psychiatrické léčebny.

Nyní se Ledovec pouští do popularizace takzvaného zotavení (recovery), což je zejména v západních zemích praktikovaný a uznávaný přístup zaměřený na zotavení z psychické nemoci a zvýšení kvality života. Dnes Ledovec spustil webové stránky zotavení, řekl novinářům ředitel Ledovce Martin Fojtíček.

„Když si jdete léčit zlomenou nohu, tak se pak vrátíte zpátky ke svému životu a není s tím žádný problém,“ řekl. Člověka, který se ale vrací z psychiatrie, okolí vnímá často negativně. Zotavení z psychické nemoci znamená, že člověk nemoc má nebo měl, ale už mu nekomplikuje život. Má svůj život, práci, bydlení. „To je něco, co někdy zůstává v oblasti duševního onemocnění zapomenuté,“ řekl Fojtíček. Zotavení není metoda nebo technika, je to spíš životní postoj, změna v myšlení, přesvědčení, že i psychicky nemocný člověk může přes vážnou diagnózu vést kvalitní život. Zotavení je pro každého zcela individuální a jedinečný proces.

Mnoho pacientů se do léčeben vrací, protože nedokážou zvládat samostatný život a tlak okolí. Tyto nemoci jsou stále stigmatem, a to u veřejnosti a někdy i u zdravotníků. Zejména po útocích, kterých se nedávno dopustili psychicky nemocní lidé. Přitom zotavení může pomoci zvýšit kvalitu života i lidem s takovou diagnózou.

Příkladem je osmačtyřicetiletý Zdeněk, který s paranoidní schizofrenií strávil deset let v léčebně v Dobřanech. Díky Ledovci dostal chráněné bydlení, kde je přes dva roky. „Beru výborné léky, chodím na injekce. Občas slyším hlasy, ale vím, že to je v mé hlavě, že to není realita, že to odezní. Každý den jdu nakoupit, vařím, uklízím, peru, žehlím – to mě odtahuje od toho bordelu, co mám v hlavě,“ popsal muž. Svůj předchozí život v léčebně popsal jako monotónní, ošklivý a nemotivující.

Podle Fojtíčka není jisté, zda je zotavení schopný každý psychiatrický pacient, důležitou roli ale hraje naděje. Ledovec se už zotavení věnuje několik let, nyní by chtěl pomáhat lidem, kteří se sami chtějí zotavit, i těm, kteří někomu v zotavení chtějí pomoci. Lidí s těžkými psychiatrickými nemocemi, jako jsou paranoidní schizofrenie a podobně, je podle Fojtíčka zhruba stále stejně, kolem jednoho procenta. V posledních letech výrazně přibývá lidí s depresemi, stresy a poruchami příjmu potravy.

(Visited 11 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.