Uprchlický tábor na letišti ohrožuje veřejné zdraví, tvrdí aténští starostové

Pět starostů aténských předměstí dnes poslalo protestní dopis řeckému premiéru Alexisi Tsiprasovi, v němž varují před „enormním rizikem pro veřejné zdraví“, které podle nich představuje přeplněný uprchlický tábor v areálu zrušeného letiště Elliniko.

Situace v místě, na kterém přebývá přes 4000 běženců, se vymkla kontrole, tvrdí dopis.

Starostové čtvrtí sousedících s areálem podle agentury AFP uvedli, že uprchlíci, mezi nimiž je mnoho rodin s dětmi, tam už přes měsíc žijí v mizerných podmínkách. „Počet lidí převyšuje kapacitu a jsou tam vážné problémy s hygienou,“ řekl agentuře jeden ze starostů.

Dopis rovněž cituje zprávu řeckého centra pro prevenci nemocí, která upozorňuje na „nebezpečí šíření chorob kvůli nepřijatelným podmínkám“ v místě, kde je jen 40 chemických záchodů. Kromě toho jsou podle starostů na denním pořádku násilné střety mezi běženci, a je proto potřeba posílit na letišti policejní přítomnost.

V Řecku od uzavření takzvané balkánské trasy na začátku března uvázlo asi 46.000 uprchlíků. Než budou vybudovány řádné ubytovací kapacity, nechaly řecké úřady převézt tisíce migrantů do provizorních středisek, mimo jiné právě na letiště Elliniko.

V uprchlickém táboře v Diavatě na severu země dnes vypukl požár poté, co se jedna žena podle svědků pokoušela uvařit dětem ve stanu. Oheň zničil 25 stanů, tři lidé se nadýchali kouře a museli vyhledat lékaře. Požár vzbudil protesty asi stovky uprchlíků, podle nichž hasičům trvalo příliš dlouho, než přijeli.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.