Jihomoravský kraj letos vymezil na domácí hospicovou péči 10 mil.

Deset milionů korun dá letos Jihomoravský kraj organizacím na domácí hospicovou péči. Peníze si rozdělí osm poskytovatelů služby, řekl novinářům hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Podle něj nejvíce připadne Diecézní charitě Brno, přes šest milionů. Kraj zavedl pilotní projekt na podporu domácí hospicové péče loni, kdy na ni dal sedm milionů. Podle Haška se díky tomu podařilo zajistit péči v posledních okamžicích života pro 200 lidí navíc. Cílem projektu je umožnit lidem umírat v domácím prostředí. Dotace ještě musí schválit zastupitelstvo.

Služba spočívá v tom, že o nemocného se mohou v posledních dnech jeho života doma starat rodinní příslušníci za podpory odborníků. Podle vedoucí hospice v Rajhradě Jany Minaříkové odborníci docházejí do domácností podle potřeby ke stanovení nebo podání léků, ošetření ran, ale také ke konzultacím. Tým odborníků má lékaře, sestry, psychology, duchovní a další pracovníky, kteří se starají jak o pohodlí nemocného, tak o lepší psychickou situaci v jeho rodině. Průměrná péče o pacienta byla loni zhruba osm dnů, podle Minaříkové je to ale různé od jednoho dne až po desítky dnů. V poslední době měli pracovníci v péči i muže, za kterým docházeli přes 200 dnů.

Kraj finančně podporoval domácí hospicovou péči i dříve, ale loni poprvé zavedl samostatný dotační program, do kterého se uchazeči mohli hlásit. „V předchozích letech měla domácí hospicová péče kolem 350 klientů za rok, loni už to bylo díky krajské podpoře skoro 550 klientů, což je o 200 navíc,“ uvedl Hašek.

Proto kraj podpoří péči i letos a celkovou částku zvýší. „Přes šest milionů je vymezeno pro Diecézní charitu Brno, přes 700.000 pro Hospic sv. Alžběty, 440.000 pro Sanus Brno, 740.000 pro veselskou charitu, 975.000 pro společnost Homedica, 490.000 vyškovské charitě, 170.000 Zdislavě a 250.000 kyjovské charitě,“ vyjmenoval Hašek.

Ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman upozornil, že brněnská charita peníze rozdělí pěti dalším oblastním charitám. „Díky podpoře dokáže domácí hospicová péče pokrýt všechny kouty kraje,“ doplnil Haičman.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.