Vernisáž i koncert. Nevidomí umělci oslavili v knihovně svůj den

ilustrační foto: Photoxpress

Bohatý program věnovaný nejen nevidomým návštěvníkům si připravila na včerejší odpoledne prostějovská knihovna. Kulturní odpoledne ke Dni umění nevidomých zahájila slavnostní vernisáž obrazů známé slabozraké výtvarnice Sally Booth.

Prostějov – „Tato britská malířka je svými díly známá po celém světě a vystavuje v těch nejprestižnějších galeriích. Ve svých obrazech se snaží vyjádřit radostné okamžiky každodenního života, které zachycuje především akvarelovými barvami,“ popsal vystavovaná díla ředitel knihovny Aleš Procházka.

Přesto, že obrazy nesly i vlastní popisek v Braillově písmu, ředitel knihovny každý z nich navíc popsal vlastními slovy, aby jej co nejvíce přiblížil nevidomým návštěvníkům vernisáže.

„Letos to je už snad pátý ročník této akce, kterou společně s knihovnou pořádáme. Máme s ní velmi dobrou spolupráci, půjčujeme si zde knihy pro nevidomé, chodíme na speciální promítání filmů pro nevidomé a v neposlední řadě pořádáme Dny umění,“ usmála se spoluorganizátorka akce Pavlína Bartošková s tím, že slavnostní vernisáž nebyla jediným bodem programu.

„Už od rána si zájemci mohli zakoupit výrobky například z pedigu či z keramiky, které vyráběli nevidomí,“ nastínila Pavlína Bartošková.

Po samotné vernisáži pak následovalo hudební pásmo amatérských muzikantů, kteří zavítali do Prostějova z širokého okolí.

Jedním z vystupujících hudebníků byl i Pavel Vlček, který posluchačům zahrál své vlastní skladby. „Připravil jsem si celkem šest skladeb, které budu interpretovat na klávesy. Vtip je v tom, že v originále nejsou vůbec určeny pro klavír, ale pro jiné nástroje, takže jsem je musel na poslední chvíli trochu předělat,“ uvedl Pavel Vlček s tím, že všechny skladby jsou jeho vlastní dílo.

„Před nedávnem jsem vydal své v pořadí už třetí album, takže se spíše věnuji vlastní tvorbě. Výhodou je, že když tam něco spletu, tak to alespoň nikdo nepozná,“ zasmál se nevidomý hudebník. Středeční akci navštívil také náměstek primátorky Pavel Smetana, který se podílel na jejím zahájení. „Jsem rád, že se v Prostějově daří pořádat takové akce. Je dobře, že i lidé se zdravotním handicapem si mnohem snáze mohou přiblížit umění jiných,“ uvedl.

DAGMAR MÁLKOVÁ
Prostějovský deník
http://prostejovsky.denik.cz/

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.