Domovy seniorů asi zdraží až o šest set měsíčně

Až o 600 korun měsíčně asi zdraží sociální služby v domovech pro seniory nebo postižené. Připravovaná vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí totiž má zvýšit denní maximální sazby za stravu a ubytování.

Chystaná vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí zvyšuje stropy na úhradu služeb.  Denní maximální sazby za stravu a ubytování se zvýší o deset korun.

Část státních, krajských a obecních ústavů však této možnosti nevyužije vzhledem k nízkým penzím seniorů, které by v některých  případech nestačily na plnou úhradu zdražených služeb.

Norma by ale pomohla zejména privátním  domovům, kteří běžně maximálně povolených cen služeb využívají. U některých soukromníků by mohly nabýt na vážnosti hrozby vyhození klienta, pokud za zdražené služby nezaplatí.

Stropy se však netýkají podnikatelů, kteří vedou neregistrovaná soukromá zařízení a kteří vybírají i dvacet až třicet tisíc měsíčně.

Nyní si mohou domovy pro seniory účtovat denně až 200 Kč za ubytování a 160 za stravu. V květnu by už pobyt nevyšel maximálně na 11 160 jako dnes, ale podle vyhlášky na 11 780 korun.

Ústavy však  mohou pobírat maximálně 85 procent z příjmu důchodce. To znamená, že plné sazby by zvládli zaplatit až penzisti s  příjmem od 13 858 Kč.

Podle loňských statistik bylo osob s důchodem nad 14 tisíc korun jen 124 746 z celkového počtu 1 726 391 důchodců. Průměrný důchod činil 10 740 Kč.

Nicméně domovy by neměly přijímat klienty na základě jejich finančních možností, ale podle jejich zdravotního stavu, nakolik péči potřebují.

Má-li mít navrhované zvýšení maximálních úhrad výraznější efekt, je pro to žádoucí zvýšení tlaku na nezbytnou vyšší participaci vlastních i jiných zdrojů klienta (zdroje od příbuzných, z úspor apod. – rozhodně ne však na úkor zadlužení klienta), uvádí se v návrhu vyhlášky.

Jenže domovy nemohou po příbuzných žádné peníze vymáhat, nemohou ani sáhnout klientovi na úspory anebo zjišťovat jeho jiné příjmy než důchodové.

Zákon sice umožňuje jednat s rodinou o doplatcích, ale nijak rodinu k ničemu nezavazuje.

Někteří ředitelé si však zákon vykládají svérázně. Po příbuzných žádají doplatky či sponzorské dary pod pohrůžkou nepřijetí klienta, nebo jeho vyloučení. Takové praktiky jsou však nezákonné.

Zvýšení úhrad by ale mnoha domovům mohlo pomoci. Rostou totiž ceny potravin i energií a ani dotace ministerstva nepomáhají.

Ústavy mají právo na celý příspěvek na péči u postiženého klienta. Ten podle stupně závislosti na druhé osobě činí 800 až 12 000 Kč.

Nejžádanějšími klienty jsou dnes lidé se stupni těžké závislosti, kteří mají nárok na příspěvek ve výši 8000 či 12 tisíc.

Ministerská vyhláška k zákonu o sociálních službách je v připomínkovém řízení, platit by mohla nejdříve od začátku května.

invArena

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.