Potřebným poslouží dva nové domky

Královéhradecký kraj včera v Hořicích oficiálně otevřel dva domy pro komunitní bydlení 16 klientů hořického ústavu tělesně postižených. Sedm let připravovaný projekt přišel na 29 milionů korun, většinu nákladů zaplatí dotace z fondů Evropské unie.

HOŘICE Bezbariérové domky jsou v lokalitě nových rodinných domů na jihovýchodním okraji osmitisícových Hořic.

V každém domku je po dvou bytech, každý byt je pro čtyři lidi. Jeden dům je s vysokou mírou podpory a celodenní službou personálu. Vybavený je speciálními stropními kolejnicemi pro snadnější přemísťování vozíčkářů. Druhý pro méně postižené má charakter skupinové domácnosti. Klienti jsou ubytovaní v jedno- či dvoulůžkových pokojích a k dispozici mají společné zázemí pro rehabilitace, stravování či kroužky a speciálně vybavená sociální zařízení. Nový typ bydlení by měl postiženým umožnit lepší zapojení do společnosti.

„Proti životu v ústavu budou žít více životem jako jejich vrstevníci. Budou vytvářet jakousi rodinu a v rámci svých fyzických možností se budou starat o chod domácnosti,“ řekla ředitelka hořického ústavu Renata Zemková. O postižené v domcích pečuje 23 pracovníků, z nichž šest se přesunulo z hlavního objektu ústavu a 17 bylo přijato nových. Hořický ústav má kapacitu asi 80 lidí a postavením dvou domků ji nezvýšil. „Přestěhováním 16 klientů do rodinných domků se uvolnily prostory v hlavní budově ústavu. Budeme tam moci nabídnout více jednolůžkových pokojů a zvýšit komfort ubytování,“ řekla Zemková. Královéhradecký kraj zřizuje 16 domovů důchodců a osm ústavů sociální péče.

Mladá fronta DNES

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.