Verunka svůj olympijský sen nevzdává

Jako malá chvíli neposeděla. Sport ji bavil a ze všeho nejvíce lyžování. Jejím snem byla olympiáda. Pak přišel osudný pád. Teď jí pomáhají děti z celé republiky. Naposledy běžela pražská mateřinka.

Verunka byla od mala v jednom kole. Když doma odložila kolečkové brusle, šla si zaskákat na trampolínu nebo zajezdit na kole. Hvězdy a stojky uměla jako opravdová akrobatka. Jakmile ale poprvé vyzkoušela lyžování, všechno ostatní šlo stranou. Na svahu dokázala být od rána do večera.

Začátku loňské sezony se nemohla dočkat. Příprava začala v listopadu. Dvanáctiletá Verunka vyrazila se svým týmem do Rakouska a těšila se na první závody. Po celoročním čekání opět stála na svahu. Byla nadšená.

OSUDNÁ POSLEDNÍ JÍZDA ZA ŠPATNÉHO POČASÍ, PAK DLOUHÁ OPERACE

Druhý den soustředění nevypadal zle. Verunku čekala poslední jízda dne. Všechno šlo skvěle, když se z ničeho nic rychle zhoršilo počasí. Udržet dobrou stopu bylo náhle mnohem těžší. Až přišel pád. Na tento den její rodina ani ona nikdy nezapomenou. Bylo 15. listopadu 2015, když ji vrtulník přepravil postupně do nemocnice v Linci a poté do Klagenfurtu.

Následovala čtyřhodinová operace páteře a zlomené ruky. Verunčina zranění byla vážná. „Ještě v den nehody jsme odcestovali za dcerou. Lékaři nám v pět hodin ráno sdělili, že jde o velmi těžký úraz páteře s poraněním míchy. Sdělili nám, že s největší pravděpodobností nebude chodit. V našich nejhorších představách se potvrdila diagnóza, které jsme se cestou do Rakouska tolik obávali,“ vzpomíná Verunky maminka Karin Fojtíková.

Z umělého spánku lékaři Verunku probudili druhý den. Přes očekávání všech kolem byla usměvavá jako vždycky. Statečně přijala i těžkou zprávu o tom, že při pádu utrpěla vážné poranění míchy. „Všem nám tím ukázala, jak moc statečnou a silnou dceru máme,“ popisuje Karin Fojtíková.

Pět měsíců po úraze, který jí razantně změnil život, se zotavuje v léčebně v Košumberku.

I přes nelehké vyhlídky na sobě neúnavně pracuje a dělá pokroky. Její silná vůle motivuje všechny kolem. O tom, že bude jednou znovu chodit, nepochybuje. Své olympijské sny nevzdává. Invalidní vozík chce opět vyměnit za lyže a vyrazit na svah.

Její tříměsíční pobyt v Košumberku končí 10.května. Po té musí rehabilitovat sama. „Čeká nás dlouhá cesta, kdy Verunku čeká její největší závod, a to závod o její zdraví. Všichni věříme, že tento boj vyhraje a znovu se postaví na nožičky,“ říká Karin Fojtíková. Rodiče se pro ni snaží v současnosti zajistit další terapie v Klimkovicích. Ambulantní péče je v takovém případě vyjde na 70 tisíc korun měsíčně.

DĚTI POMÁHAJÍ DĚTEM

Verunka si v nejbližší době nezaběhá. Aby ji podpořili, rozhodli se běhat ostatní. Po celý duben probíhala a stále probíhá charitativní akce Konta Bariéry Run and Help.

Včerejšího běhu v mateřské škole Sluníčko v Hostivaři se zúčastnilo 19 dětí se svými třemi učitelkami a učitelem. Na charitativní akci se podílely celé rodiny. Zatímco děti si užily dopoledne plné pohybu, jejich rodiče přispěli dobrovolnou finanční částkou. Nakonec vybrali dva tisíce korun. Stejnou částku přispěla i školka. Běh pro dobrou věc si děti z mateřinky užily.

„Děti byly nadšené. Všechny věděly, že pomáhají Verunce,“ uvedla ředitelka Sluníčka Soňa Keppertová. Jejich zájem o případ Verunky ostatně neskončil jenom u běhu.

„Děti od pondělí kreslí Verunce obrázky a povídají si o tom, jak pomáhat kamarádům,“ doplnila Keppertová. Běhat se včera u školky začalo přesně v 10:00. Po krátké rozcvičce čekala na každé z dětí desetimetrová trasa. „Děti měly nakreslený start a cíl se sluníčky a všichni si našli kamaráda a běželi s ním trasu.

V loňském roce se do projektu zapojilo 30 škol, firem a institucí. Kontu Bariéry se od nich podařilo vybrat téměř 650 tisíc, které putovaly k hendikepovaným lidem. První, koho letošní peníze z běhů podpoří, bude právě Verunka.

Lehký, tak zvaný aktivní vozík, který v současnosti ke svému pohybu potřebuje, vyjde na sto tisíc korun. Další peníze bude stát náročná rehabilitace.

Verunka ani její rodina se nevzdávají a děkují všem, kteří se jim rozhodli pomoci. Podpora přichází nejenom z rodiny, ale i od kamarádů i neznámých lidí.

Akce Run and Help – duben 2016
– běh pro Verunku a další z akcí Run and Help se konají až do konce měsíce
– zapojit se může každý, výše příspěvku jelibovolná
– při tomto běhu se nezávodí, neměří se časy, jeho vítězi se stávají všichni
– člověk si jen určí částku, kterou přispěje za určitou vzdálenost, například 20 korun za každý zdolaný kilometr
– vybrané peníze se posílají na transparentní účet Konta Bariéry číslo 17111444/5500

VÁCLAVA BURDOVÁ
Pražský deník
http://www.prazsky.denik.cz/

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.