Na chráněné dílny šly miliony, žádné nevznikly

foto: southernfried / MorgueFile

Z dobrých úmyslů se nakonec vyklubaly dotační podvody, které se vyšplhaly až na škodu přes pět milionů korun. Tvrdí to žalobce o Nadě Vomáčkové a Mileně Hrbáčkové z brněnské neziskové organizace Liana.

BRNO Včera se jejich případ začal projednávat u brněnského krajského soudu. Ženy podle obžaloby vylákaly příspěvek od úřadu práce na provozování chráněných pracovních dílen pro zdravotně postižené a na další projekty, které se ale neuskutečnily. Dílny měly vzniknout na několika místech v Brně, ovšem nestalo se tak. Obžaloba uvádí, že ženy úřadu předkládaly fiktivní pracovní smlouvy právě se zdravotně postiženými a zfalšované doklady o platbách nájemného. V tom jim také měly pomáhat další dvě osoby, jedna z nich například potvrzovala nákup vybavení dílen.

K soudu v Brně přišla včera jen Milena Hrbáčková, která osobně žádosti doručovala a podepisovala smlouvy s úřadem práce. Uvedla, že nevěděla, že dokumenty jsou falešné: „Ve společnosti jsem dělala pouze administrativu, kopírovala a tak. Někdy mi paní Vomáčková dala na stůl papíry, ať je odnesu na úřad. Já jsem o žádném podvodu nevěděla, jen jsem dělala, co se mi řeklo.“ Žádné peníze navíc údajně od společnosti Liana nedostala.

Strůjkyní všeho je podle ní právě Vomáčková. Ta je také obviněna z vylákání příspěvků na různé vzdělávací programy pro zaměstnance nebo na projekt k rovnému zacházení, který měl vyjít na 2 miliony korun.

Obviněným za dotační podvod hrozí odnětí svobody až 10 let.

Mladá fronta DNES

(Visited 14 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.