Lázně v regionu nabízejí léčení mrazem nebo švestkový zábal

České lázeňství – to nejsou jen Karlovy Vary. Jedinečnými kolonádami a léčivými prameny se můžou pochlubit i Olomoucký a Zlínský kraj. Zpravodajové Deníku pro vás vytipovali ty nejzajímavější lázeňské procedury, představili také prameny na nejrůznější zdravotní neduhy.

Pro zajímavost si přečtěte i perličky, které jste o našich nejbližších lázních možná ani netušili. Nechejte se inspirovat výběrem Deníku, až si budete vybírat, kam si zajedete upevnit zdraví nebo kde se dáte hýčkat zábaly a masážemi.

Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku leží v nejsevernějším cípu Olomouckého kraje. Jsou vůbec prvním vodoléčebným ústavem světa. Zaměřují se na choroby způsobené poruchami látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci onkologické, kožní, dýchacího ústrojí.

Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves

Nacházejí se u stejnomenné obce, ležící osm kilometrů od Uherského Hradiště, v samém srdci Slovácka. Zaměřují se na léčbu nemocí pohybového aparátu a kožní onemocnění, jako jsou lupénka, atopický ekzém nebo chronické ekzémy.

Lázně Skalka, Prostějovsko

Využívají místní minerální vody, jejichž chemické složení je unikátní. V alkalickosirnatých vodách je obsažený sylvin, který nemohou nabídnout žádné české lázně. V současné době se zde léčí převážně choroby revmatického charakteru a pohybového ústrojí.

Velké Losiny

Základem léčebných lázeňských pobytů v Termálních lázních Velké Losiny na Šumpersku jsou především minerální termální sirné prameny. Léčí se zde nemoci pohybového aparátu, bolesti zad a kloubů, civilizační choroby, stres, deprese, přetížení a další.

Teplice nad Bečvou

Patří mezi špičková kardiorehabilitační centra v zemi. Kromě kardiovaskulárních chorob se zde léčí také nemoci onkologické, nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí (cukrovka), onemocnění pohybového ústrojí či nervová onemocnění.

Slatinice

Nejen procedury, ale i klid a rodinná atmosféra Lázní Slatinice v srdci Hané mají blahodárné účinky pro návštěvníky. Nejvíce služeb lázní využívají lidé s problémy oběhového systému, nervů a pohybového ústrojí. Ale léčí se tu i kožní a onkologické nemoci.

Luhačovice

Luhačovice jsou největší moravské lázně s dlouhou tradicí lázeňské léčby dýchacích cest. Dále se zaměřují na léčbu trávicího a oběhového ústrojí, léčbu poruch pohybového aparátu a také se zde léčí onkologické nemoci a nemoci z poruch látkové výměny.

Zlín-Kostelec

V Lázních Kostelec se léčí nemoci kožní a pohybového aparátu – revma, bolesti šlach, úponů, burz, podkožní tkáně, tuku a kosterních svalů včetně postižení prací s vibrujícími nástroji. Dále jsou prameny vhodné k léčení atopického ekzému, lupénky, dermatózy a dalších.

Lázeňské speciality

Velké Losiny Rehabilitace Plus – to je týdenní rehabilitační program lázní ve Velkých Losinách na Šumpersku. Klienty zbaví bolestí a poruch pohybového aparátu i důsledků stresu a přetížení. Cena za týdenní pobyt pro jednu osobu je od 12 250 korun.

Jeseník – Na speciální pobyt na zahájení lázeňské sezony od 12. do 15. května lákají Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku. Návštěvníci se mohou těšit na koncert Věry Špinarové či lázeňský ples pod širým nebem. Akční cena za 1 osobu na 4 dny je od 5899 korun.

Teplice nad Bečvou – Unikátní chladovou terapii, založenou na využívání extrémně nízkých teplot na organismus, nabízejí lázně v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. Tělo je vystaveno chladu okolo minus 120 °C. Vstup do polária stojí 270 korun.

Slatinice – V lázních ve Slatinicích na Olomoucku se specializují na problémy oběhu či nervů. Ale pro ty, kteří si chtějí užít lázeňský den naplno, nabízejí zvýhodněný balíček s masáží, sirnou koupelí, parafínovým obkladem a tříchodovým menu za 799 korun.

Zlín-Kostelec – V Lázních Kostelec připravili ze švestek procedury, které svou vůní pohltí smysly. Pobyt s názvem Z valašských slivoní je na tři noci. Zahrnuje švestkovou koupel, švestkový zábal a švestkovou ruční masáž. Ceny pobytů jsou od 3270 korun.

Lázně Luhačovice – Sedmidenní pobyt Regenerace a prevence v Lázních Luhačovice nabízí sestavení individuálního léčebného programu, osmnáct lázeňských procedur a třikrát inhalaci minerální vody a další. Cena týdenního pobytu začíná na cca 6500 korunách.

Ostrožská Nová Ves – Přírodní rašelinový zábal se aplikuje dle předpisu lékaře nejčastěji na záda. Teplo se předává z polštáře naplněného slatinou, prochází přes vrstvu rašeliny a uvolňuje svalové napětí nebo prohřívá klouby. Procedura stojí 345 korun.

Střípky a zajímavosti ze světa lázeňství

Kroměřížsko Lázně Chropyně – Málokdo ví, že lázeňskou historii má i Chropyně na Kroměřížsku. Za druhé světové války se tam pomocí vrtů hledala ložiska ropy, našly se však minerální prameny. Od možné výstavby lázní se upustilo po povodni v roce 1997.

Zlínsko Luhačovice – oblíbené mezi osobnostmi. Lázně Luhačovice navštívily mnohé významné osobnosti. V letech 1903–1928 to byl hudební skladatel Leoš Janáček, který se sem rád vracel. V lázních pobývali autoři divadelní hry Maryša bratři Alois a Vilém Mrštíkovi, Alois Jirásek, slovenský spisovatel a dramatik Martin Kukučín, básník a novinář Jiří Mahen, literární kritik František Xaver Šalda, básník Petr Bezruč a řada dalších. Krásné okolí upoutalo i malíře Antonína Slavíčka, Jožku Uprku a Bohumíra Jaroňka.

Přerovsko – Bájemi opředená propast. Přes řeku od lázní v Teplicích nad Bečvou se rozkládá Hranická propast. Možná nejhlubší propast na světě, u níž stále nebyla naměřena maximální hloubka, je pravděpodobně nejvýznamnější přírodní památkou Moravské brány. Kolem vzniku propasti se v průběhu staletí vytvářely různé pověsti a báje. Podle nejznámější a nejrozšířenější z nich má být propast bránou do pekla. Pověst praví, že vznikla v místech, kde se propadl do země svatební kočár rytíře Michala z hradu Svrčova a jeho mladé ženy.

Slovácko – Blahodárná voda pomáhá přes sto let. Lázeňství se v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku rozvíjí od roku 1903, kdy byly prokázány blahodárné účinky sirnaté vody vyvěrající z bažin nedaleko centra obce.

Olomoucko Slatinice slaví kulatiny – Lázně ve Slatinicích nepatří mezi ty největší v Česku, ale mají dlouhou historii. Letos je to už 490 let od jejich založení. Významné výročí si zasluhuje velkorysé oslavy, a tak lázně čeká bohatý kulturní program po celý rok. V polovině května se budou tradičně žehnat prameny, na začátku června oslaví Světový den zdraví cvičením a koncertem skupiny Hradišťan a na srpen se mohou těšit milovníci naleštěných veteránů. Po hodových slavnostech a jarmarku Slatinicemi projedou historická vozidla a motocykly.

Prostějovsko – Neosídlená Skalka. Lázně vznikly ve Skalce v roce 1928. Lidé se však dlouho zdráhali toto území osídlit. Nejstarší doklady osídlení jsou až ze středověku. A to je uprostřed Hané velice zvláštní. Nejspíš zde hrál roli právě nedostatek kvalitní vody pro lidi.

Vsetínsko – V Rožnově obnovili syrovátkové koupele. Návštěvníci Rožnova pod Radhoštěm si mohou jako před 150 lety vychutnat blahodárné účinky syrovátky. Lázně pomohou organismu tradiční valašskou recepturou.

Šumpersko – Do opuštěných lázní se vrátí pacienti. Lázně v Lipové koupil nový majitel a hodlá v nich obnovit provoz. První hosty má po téměř tříleté pauze proslulý léčebný ústav přivítat ještě letos. Novým vlastníkem areálu v centru horské obce se stala firma Lázně Lipová. Prioritou nového vlastníka je obnovit provoz lázní nejpozději letos na podzim. Zahajovat by měly s kapacitou zhruba sto dvacet pacientů. Nový vlastník chce navázat na dlouholetou tradici léčebného ústavu. Do Lipové se tak mají opět jezdit léčit lidé s kožními problémy nebo s obezitou.

Lázeňské prameny

Český pramen, lázně Jeseník – Postaven byl v roce 1874. Pomník se sochou Hygie, bohyně zdraví, vytvořil Josef Václav Myslbek jako své jediné dílo na území Slezska.

Slovanský pramen, lázně Jeseník – Nejnavštěvovanější pramen na lázeňském vrchu loni prošel velkou opravou. Nyní jej tvoří kamenný monolit s prameníkem ve tvaru rukou.

Rumunský pramen, lázně Jeseník – Pyšní se nejhonosněji zdobeným pomníkem v lázních. Mramorový monument nechal postavit rumunský král Karol I., který se tam léčil.

Pramen Karel, lázně Velké Losiny – Jedná se o studený pramen bohatý na vápník, sodík, hořčík, draslík, železo, hydrogenuhličitany či sírany. Voda vyvěrá v lázeňském parku.

Kropáčův pramen, Teplice nad Bečvou – Jeho pitná voda je silně mineralizovaná, hypotonická, hydrogenuhličitano-vápenatého typu. Voda se využívá k léčebným koupelím.

Jurikův pramen, Teplice nad Bečvou – Tato minerální voda je uhličitá, termální vlažná. Pramen se užívá ke koupelím, působí na srdce, na oběhový systém, snižuje svalové napětí.

Gallašův pramen, Teplice nad Bečvou – Jde o přírodní léčivý zdroj, který je napájený z Kropáčova pramene. Také Gallašův pramen má výrazné zastoupení oxidu uhličitého.

Svatý Jan Adam, Slatinice – Ve slatinických lázních vyvěrá přírodní minerální voda s vysokým obsahem sirovodíku. Pitné kúry pomáhají při léčbě zažívacího traktu.

Vincentka, Luhačovice – Je nejznámějším luhačovickým pramenem, a to proto, že až do roku 1991 byl jediným pramenem, který se plnil do láhví.

Aloiska, Luhačovice – Jeden z nejstarších minerálních pramenů se nachází v parku nad Bílou čtvrtí. K léčbě se využívá zejména při onemocnění zažívacích orgánů.

Ottovka, Luhačovice – Pramen Ottovka také patří k důležitým pramenům Luhačovicích. Používá se pitné léčbě a má zvýšený obsah jódu, železa a kyseliny bromité.

Luhačovice, pramen Dr. Šťastného – Průtok tohoto pramene byl mnohokrát upravován, jelikož ovlivňoval vydatnost ostatních pramenů. Obsahuje kyselinu boritou nebo fluor.

Svatopluk, Skalka – Pomáhá při překyselení a onemocnění žaludku a vředové chorobě žaludku a dvanácterníku. Pramen byl prohlášen ministerstvem zdravotnictví za přírodní léčivý zdroj.

Cyril a Metoděj, Skalka – Přináší užitek při zánětlivém onemocnění tlustého střeva a příznivě působí na funkci jater, zejména při začínající cirhóze.

Sirný pramen, Ostrožská Nová Ves – Podle dnešní balneologické klasifikace obsahuje přírodní, sirnou minerální vodu hydrogenuhličitano-vápenatosodnohořečnatého typu, studenou a hypotonickou.

29.04.2016
Ondřej Šulík
Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/

(Visited 18 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.