Přerovská nemocnice upozorní na cévní mozkové příhody

foto: freedigitalphotos

Osvětovou akci zaměřenou na prevenci a příznaky cévní mozkové příhody pořádá Nemocnice Přerov ve čtvrtek 19. května. Postižení mozku označované jako mozková mrtvice či mozkový infarkt zasáhne ročně 35 tisíc Čechů a Moravanů.

Přerov – Přerovští zdravotníci budou v rámci Dne prevence cévní mozkové příhody k dispozici v neurologické ambulanci v pavilonu interny od 8 do 15 hodin.

Cévní mozková příhoda je hlavní příčinou trvalé invalidity i třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Právě včasná pomoc a správný postup při prvotních příznacích mnohdy snadno odvrátí případné negativní důsledky.

„Pokud ji postižení nebo jejich blízcí odhalí hned a zavolají rychlou záchrannou službu, mohou být dopady na zdraví minimální. V opačném případě může ale cévní mozková příhoda končit i smrtí, nebo přinejmenším trvalými následky. Netrvá totiž dlouho a neokysličené nervové buňky začnou odumírat. Po několika hodinách je mozek již nenávratně poškozen,“ varuje vrchní sestra neurologického oddělení Nemocnice Přerov Alena Caletková.

Preventivní vyšetření spojená s cévní mozkovou příhodou (CMP) nabídne nemocnice zájemcům ve čtvrtek zdarma. Příchozí budou moci využít měření krevního tlaku a pulsu, ultrazvukového měření krčních tepen, natočení EEG, měření celkových tuků i odběru krve na cholesterol a glykémii. Zároveň nebude chybět ani možnost prohlídky ambulancí nebo odborné poradenství lékařů.

Akce je určena všem věkovým skupinám. Cévní mozková příhoda sice nejčastěji postihuje osoby starší 65 let a více muže, u žen ale naopak bývají důsledky fatálnější, kdy vlivem vyššího hormonálního zatížení organismu více než polovina případů končí smrtí.

Přerovský a Hranický deník
http://www.prerovsky.denik.cz/

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.