V EU předloni na předávkování drogami zemřelo nejméně 6800 lidí

ilustrační foto: sxc.hu

Nejméně 6800 lidí zemřelo v roce 2014 v Evropské unii na předávkování drogami, což představuje oproti předcházejícímu roku nárůst. Ve své výroční zprávě o tom dnes informovalo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

ilustrační foto: sxc.hu

Nejvíce lidí po předávkování zemřelo v Německu a Británii, v počtu úmrtí na milion obyvatel vede ve statistice Estonsko před Švédskem a Irskem. V České republice předloni podle zprávy zemřelo na předávkování drogami 37 lidí, což Česko řadí na konec žebříčku evropských zemí.

Méně mrtvých z předávkování drogami na milion obyvatel má kromě Česka (5,2) již jen Portugalsko (4,5), Maďarsko (3,4), Slovensko (3,1), Bulharsko (3,1) a Rumunsko (2,4). Celkem na sledovaném území – EU, Norsko a Turecko – připadá na milion obyvatel ve věku 15 až 64 let v průměru 18,3 úmrtí z předávkování.

Více než tři čtvrtiny všech osob, které na předávkování předloni zemřely, byli muži. Průměrný věk úmrtí pak činil 38 let. V naprosté většině případů se uživatelé drog předávkovali opioidy (82 procent), k nimž patří zejména heroin. Pravděpodobnost úmrtí je přitom u uživatelů opioidů v Evropě pětkrát až desetkrát vyšší než u jejich vrstevníků, uvádí zpráva EMCDDA. Často ale k fatálním následkům vede i kombinace několika návykových látek.

Užívání drog se kromě úmrtí podílí i na zhoršení zdravotního stavu. Největší vliv na zdraví evropské populace má podle zprávy konopí, a to proto, že je vůbec nejčastěji zneužívanou nelegální návykovou látkou. Jeho pravidelné a dlouhodobé užívání může podle nedávných studií vést například k vyššímu riziku psychotických symptomů, při užívání v období dospívání může přispívat i k rozvoji schizofrenie či ke vzniku intelektové poruchy.

Zdravotní rizika se zvyšují v případě, že si uživatel návykové látky aplikuje injekčně. Tento způsob užívání přitom nadále hraje významnou roli při šíření viru hepatitidy C a v některých zemích i HIV. Podíl přenosu HIV v Evropě připisovaný injekčnímu užívání drog se dlouhodobě drží na nízké úrovni (méně než osm procent) a v posledních letech počet nově diagnostikovaných nákaz tímto virem mezi evropskými injekčními uživateli drog dokonce mírně klesá. Ve srovnání se zbytkem Evropy se vymykají hlavně pobaltské státy, kde je injekční užívání drog zodpovědné za téměř třetinu nákaz HIV.

Aby zabránila šíření nemocí, poskytuje většina evropských zemí uživatelům drog zdarma injekční stříkačky. V roce 2014 se jich takto ve 23 zemích, které poskytly evropské agentuře data, rozdalo nejméně 36 milionů. Česko ročně jednomu injekčnímu uživateli drog poskytlo předloni v průměru asi 150 injekčních stříkaček.

Na léčbu se podle zprávy EMCDDA evropští uživatelé drog nejčastěji dostaví z vlastního popudu či na radu rodiny (45 procent). V roce 2014 podstoupilo léčbu závislosti na nelegálních drogách ve 30 sledovaných zemích celkem 1,5 milionu lidí. Nejčastěji se jí podrobili lidé závislí na opioidech, následovaní uživateli konopí a kokainu. Substituční léčbu závislosti na opioidech, nejčastěji pomocí metadonu, obdrželo 680.000 lidí. V Česku substituční léčbu předloni podstoupilo 30 až 40 procent vysoce rizikových uživatelů opioidů.

Řada zemí se snaží zabránit předávkování injekčních uživatelů drog zakládáním místností pro aplikaci drog pod odborným dohledem. V Evropě je takových míst v současnosti už 70.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.