Rezidence jezuitů v Luži by mohla sloužit pacientům a poutníkům

Královéhradecké biskupství plánuje přestavět bývalou jezuitskou rezidenci v Luži-Košumberku na zdravotnické zařízení pro pacienty s degenerativními onemocněními mozku a na poutní dům. Sešlý objekt před třemi lety odkoupilo od Hamzovy odborné léčebny.

Budova by poskytla i zázemí při církevních událostech ve vedlejším poutním chrámu Panny Marie na Chlumku, řekl ČTK generální vikář Josef Socha. Náklady se odhadují na více než 50 milionů Kč včetně sadových úprav.

„Opravdu jsme moc rádi, že ten prostor máme, a chtěli bychom jej vyžít pro nejširší veřejnost. Užijeme ho také pro své účely, kterými chceme podpořit toto nádherné místo, které dominuje kraji,“ uvedl Socha.

V poutním domě v přízemí by mohlo najít ubytování zhruba 20 lidí, k dispozici by byl i přednáškový sál a jídelna s kuchyní. Vyšší podlaží by se mělo přeměnit na zdravotnické zařízení s 16 lůžky, proto bude nezbytné vybudovat výtah.

„Počítáme se spoluprací s Hamzovou léčebnou, která má velmi dobré zázemí pro rehabilitaci a je v těsném sousedství,“ uvedl konzultant biskupství Petr Tesař starší, bývalý náměstek léčebny. Zároveň by v objektu mohli přenocovat příbuzní pacientů, kteří je přijedou navštívit. Případně by v domě mohli bydlet kněží na penzi.

Biskupství nechalo zpracovat stavebně-historický průzkum, nyní s architektem a památkáři řeší dokončení projektového záměru. Zároveň hledá možnost, jak na rozsáhlý projekt získat dotaci.

Barokní kulturní památka se stavěla v letech 1677 až 1682, rok poté se první členové Tovaryšstva Ježíšova nastěhovali. Donátorkou byla majitelka košumberského panství hraběnka Marie Maxmiliána Eva Terezie Hýzrlová. Ta také nechala následně vybudovat v těsné blízkosti poutní kostel.

Po roce 1945 přešla rezidence do vlastnictví Hamzovy léčebny. Využívala ji hlavně pro ubytování svých zaměstnanců, dnes v ní zůstal jen jediný nájemník.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.