Kanada hlásí úspěšný experiment proti roztroušené skleróze

ilustrační foto: kamaru / Flickr.com

Novou léčbu roztroušené sklerózy (RSK) oznámili kanadští vědci. Odvolávají se na výsledky terapie vyzkoušené na 24 pacientech ve věku 18 až 50 let, u nichž se očekávalo, že budou do deseti let odkázáni jen na vozík. Pro 23 z nich ale byla léčba natolik úspěšná, že nebrali celá léta žádné léky a nemoc se nijak dál nezhoršovala.

Vědci nejdříve nasadili chemoterapii. S pomocí tří různých chemikálií fakticky zničili vadný imunitní systém v těle pacientů. Pak provedli jeho „restart“ s pomocí kmenových buněk, získaných z kostní dřeně pacientů. Jeden z pacientů agresivní léčbu nevydržel a zemřel. Došlo u něj k těžkému narušení funkce jater a poté k otravě krve.
U ostatních se však podařilo zabránit jakémukoli zhoršení nemoci na celou řadu let. Délka sledování zdravotního stavu pacientů se lišila, a to od čtyř do třinácti let. Po celou tu dobu nebrali postižení žádné léky.

„Opět chodím a pracuji“

K údivu lékařů se během léčby výrazně zlepšil stav třetiny pacientů, jak uvádí studie publikovaná odborným časopisem Lancet. Některým se vrátil i ztracený zrak, jiní začali chodit či sportovat. Šest pacientů se dokázalo vrátit do práce.
Jedním z nich byla Jennifer Molsonová, jíž byla nemoc zjištěna v roce 2002, kdy jí bylo 21 let.
„Před transplantací (kmenových buněk) jsem nebyla s to mluvit ani něco dělat a závisela jsem na asistované péči. Nyní sama chodím, žiji ve vlastním bytě a pracuji na plný úvazek. Vdala jsem se, tančím se svým manželem, a dokonce jezdím na lyžích,“ řekla listu The Daily Mail. Dva vyléčení mají i děti.
K jejich zrození však bylo nutné použít sperma či vajíčka z bank, protože po léčbě pomocí kmenových buněk jsou pacienti neplodní. Mark Freeman z kanadské University of Ottawa, který se na výzkumu podílel, proto varoval:
„Protože jde o agresivní léčbu, její potenciální přínosy by měly být posuzovány ve vztahu k riziku vážných komplikací. Budoucí výzkum se zaměří na omezení rizik této léčby i na zjištění, kterým pacientům může nejvíce prospět.“
Proto bude zřejmě trvat delší dobu, než se léčba začne používat klinicky. I pak prý bude vyhrazena spíše pro extrémní případy.

Deset tisíc jen v ČR

Freeman také připomněl, že „u některých pacientů došlo k podstatnému zlepšení funkcí, což jim umožňuje dělat věci, které celá léta dělat nemohli, ale u jiných k tomu nedošlo“. U části těch méně šťastných se nemoc dokonce ještě několik let po zásahu zhoršovala „jako rozjetý vlak“, než se jejich zdravotní stav stabilizoval.
RSK je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, které vede k úpadku a ztrátě nervových vláken. Jde o tzv. autoimunitní onemocnění. Nemoc, jejíž příčiny nejsou zatím známy, je totiž vyvolávána vadnými reakcemi imunitního systému. Odhaduje se, že ve světě jí trpí na 2,5 miliónu lidí.
Onemocnění postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Způsobuje ztrátu schopnosti pohybu, potíže se zrakem a trýznivé bolesti. Jeho výskyt není všude stejný, pohybuje se v rozmezí od dvou do 150 pacientů na 100 000 obyvatel. V České republice se podle webu multiplesclerosis.cz počet nemocných odhaduje na deset tisíc.

Právo

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.