Soukromých domovů pro seniory přibývá

Soukromé domovy či penziony pro seniory nabízejí bydlení v bytech nebo možnost vzít si k sobě třeba psa. I když jsou dražší než krajská zařízení, zájem o ně je. Jsou podle deníku MfD řešením i pro ty, kteří nechtějí na místo ve státním domově čekat.

Od začátku roku se v Středočeském kraji otevřely dva soukromé domovy pro seniory: v Trnové u Dobřichovic a v Mnichovicích v Praze-východ.

Ve středních Čechách, kde na umístění do domova zřizovaného krajem čekají stovky lidí, tak přibylo 130 míst. Volná dlouho nebudou – domovy hlásí zájem. Navzdory tomu, že bydlení v nich je dražší.

„Zatím máme devět klientů, dalších dvacet se nastěhuje do léta. Starším lidem se do stěhování v zimě moc nechce,“ říká ředitelka Domova Borová v Trnové Jiřina Řezanková. Seniorům domov, kde jeden den pobytu stojí pro každého dvanáct set korun, poskytuje „dobu hájení“ – příbuzní sem mohou svého blízkého dovézt třeba jen na pár dnů či hodin, aby si na nové prostředí zvykl.

Domov nabízí jak garsonky pro jednotlivce, tak dvoupokojové byty pro manželské páry. Zájem je o obojí. „Lidé, kteří jsou v garsonce, nejvíce oceňují soukromí. A do domova si s sebou mohou přivést i psa nebo kočku,“ podotýká Řezanková. V ceně jsou kromě stravy a bydlení i nejrůznější aktivity, jako keramika, vaření nebo cvičení, ale také zdravotnický dohled.

Jestli zde za tu cenu bydlí spíše lidé z bohatších rodin? „Rozhodně ne. Senioři si platí pobyt z důchodu a na zbytek se často skládají členové jejich rodin,“ podotýká ředitelka, podle které vyhledávají domov příbuzní, kteří chtějí zajistit blízkému lepší komfort, než by měl v běžném domově důchodců. Několik zájemců o bydlení v Borové pochází z Německa.

V Blaníku se lidé vracejí do doby, kdy byli v plné síle

Manželé Kumprechtovi v únoru otevřeli Domov pro seniory Blaník v Mnichovicích. Protože jsou registrováni jako poskytovatelé pobytových sociálních služeb, zaplatí u nich senior za den 360 korun. Tolik maximálně povoluje zákon. K tomu Kumprechtovi poskytují doplňkové služby, jako jsou nákupy, dovoz léků, zajištění pedikúry či třeba švadleny. Za ty se platí zvlášť.

Senior parky už jsou dva

Odlišný způsob bydlení nabízejí manželé Plesníkovi, kteří v Česku stavějí Senior parky. Ve středních Čechách jsou dva – v Luštěnicích na Mladoboleslavsku a v Sokolči na Nymbursku.

Senioři si v nich dlouhodobě pronajímají jedno- či dvoupokojové bezbariérové byty za měsíční nájem sedm či osm tisíc korun plus energie a zařizují si je podle svého. „Přicházejí k nám třeba lidé, kteří bydlí ve vyšších patrech a vadí jim schody. Nebo zůstávají v bytě sami, po ztrátě partnera, či už nestačí na péči o domek. Ten pronajmou nebo prodají a nastěhují se k nám,“ říká ředitelka Zdeňka Plesníková. Její muž na nápad se Senior parkem přišel před pár lety, když hledal ubytování pro svou matku upoutanou na vozík. Protože nenašel nic, co by se mu líbilo, pustil se se svou stavební firmou do nového projektu.

V Senior parku si lidé v balíčku za 3 550 korun mohou připlatit za hospodyni, drobné opravy v bytě či dopravu mikrobusem. Protože domov není registrován jako poskytovatel sociálních služeb, hradí si senioři všechno ze své kapsy.

Pouze do domovů, které mají zařízenou registraci poskytovatele sociálních služeb, mohou chodit inspektoři z úřadů práce a kontrolovat kvalitu péče. Ta musí splňovat standardy kvality, jež stanovuje zákon. Jen tyto domovy mohou vybírat od seniorů příspěvky, které dostávají na péči od státu.

„Senioři, kteří bydlí doma, si za příspěvek mohou platit třeba pečovatelku. Peníze mohou použít i na platbu v denních stacionářích,“ vysvětluje ředitelka krajského domova pro seniory v Novém Strašecí Miluše Jůnová. Zároveň upozorňuje, že neregistrované domovy žádné standardy kvality dodržovat nemusí.

Podle ní je v kraji, co se týče nedostatku míst, špatná situace především u domovů se zvláštním režimem, které jediné mohou přijímat seniory s nějakou formou demence. Nyní takovýchto míst chybí podle krajského úřadu více než pět set. Nová místa by měla být v novém domově seniorů v Uhlířských Janovicích, který chce kraj po mnoha letech problémů dobudovat.

Mladá fronta DNES

Kateřina Havránková

(Visited 78 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.