Kožní onemocnění, o kterém jste neslyšeli

Víte, co to je Hidradenitis suppurativa (HS)? Pokud ne, pak nejste sami. Toto málo známé chronické autoimunitní onemocnění kůže, projevující se nepříjemným a bolestivým zánětem v oblasti paží, třísel nebo pod prsy, totiž neznají ani mnozí lékaři, a tak často pacienty léčí špatně a na něco úplně jiného.

„Odhaduje se, že celosvětově trpí touto chorobou minimálně jedno procento dospělé populace a v Česku tomu bude zhruba také tak. Přesný výskyt není znám, protože mnoho pacientů se stydí o příznacích nemoci mluvit a zdráhá se vyhledat odbornou pomoc,“ říká doc. MUDr. Monika Arenbergerová z dermatovenerologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Když už lékaře vyhledají, navštíví v průměru pět různých lékařů tří specializací, než jim je onemocnění správně diagnostikováno. „Cesta od prvních příznaků ke správné diagnóze tak trvá v průměru osm let,“ posteskne si odbornice.

Nižší kvalita života

Pokud však není hidradenitida včas rozpoznána zkušeným dermatologem a není zahájena odpovídající léčba, potíže se mohou vracet s narůstající intenzitou a pacient trpí jak po zdravotní, tak po psychické stránce.
„Projevy způsobené hidradenitidou jsou nepříjemné a bolestivé. Často významně snižují kvalitu života pacientů, neboť mají dopad na jejich běžné denní činnosti, pracovní schopnost a uplatnění, fyzické aktivity i psychický stav,“ uvádí doc. Arenbergerová. „U tohoto onemocnění je velice důležité neotálet s návštěvou zkušeného dermatologa, který je schopen je správně diagnostikovat a dokáže zvolit vhodnou formu léčby.“ V některých případech se totiž onemocnění může rychle zhoršovat, a pokud není správně léčeno, potíže se mohou vracet s narůstající intenzitou a vést až k těžkým formám a trvalému poškození nejen kůže, ale i hlubších struktur v postižených místech.

Co je hidradenitida

Hidradenitida, latinsky Hidradenitis suppurativa, je charakteristická vznikem zánětlivých ložisek v tělesných partiích, kde dochází ke zvýšenému tření. Mezi zasažené oblasti patří především podpažní jamky, třísla, u žen oblast pod prsy, vnitřní strana stehen a hýždě.
HS postihuje častěji ženy než muže, ale rozvinout se může v každém věku. Nejčastěji se objevuje po 20. roce života, klesá po 50. až 55. roce života.
Lehká forma má podobu bulek, hrbolků nebo několika cyst, zatímco pacienti s těžšími formami trpí opakovanými výskyty abscesů a píštělí, z nichž může vytékat nepříjemně zapáchající hnisavá tekutina.

Nemoc, která izoluje

Nejčastěji si pacienti stěžují na intenzivní bolest, která snižuje pohyblivost, ovlivňuje partnerský a sexuální život a zhoršuje zdravotní stav pacienta. Není to však jen o bolesti fyzické. „Kožní nemoci mají na život pacienta i významný psychosociální dopad,“ vysvětluje psycholožka doktorka Marta Boučková. „Typické jsou pocity méněcennosti, úzkost, frustrace, depresivní stavy a zvýšené sebepozorování, což vede k izolaci. Výjimečné nejsou ani sebevražedné úvahy,“ pokračuje Boučková a dodává, že každý pátý pacient s touto chorobou je vystaven depresivním symptomům.

Možnosti léčby

Léčebný postup je vždy individuální a závislý na stadiu onemocnění. V počáteční fázi se zpravidla uplatňuje lokální terapie pomocí krémů a mastí, poté nastupuje léčba antibiotiky. U pokročilejších forem se nasazují retinoidy, antiandrogeny a krátkodobě také kortikoidy.
„Pro pacienty se středně těžkou až těžkou formou hidradenitidy, kteří nedostatečně reagovali na konvenční antibiotickou systémovou léčbu, je od letošního roku dostupná také biologická léčba. Ta je v současné době jedinou oficiálně schválenou léčbou, která přináší pacientům i lékařům naději v léčbě tohoto onemocnění. V pokročilých stadiích může připadat v úvahu i chirurgické odstranění postižených oblastí kůže, ačkoli tento zákrok nemá vliv na dynamiku průběhu onemocnění,“ vysvětluje doc. Arenbergerová.

(Visited 243 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.