Magistrát spustil mapu bezbariérovosti

ilustrační foto: kamaru / Flickr.com

Online mapa budov a veřejných prostranství ukazuje, kam se dostanou i vozíčkáři. Zatím obsahuje asi 300 lokalit, počet by měl každý měsíc vzrůstat o desítky.

Vozíčkáři či rodiče s kočárkem nejsou jediní, kterým se může hodit nová online mapa, kterou na adrese www.mapapristupnosti.cz spustil pražský magistrát. Obsahuje informace o tom, které objekty v Praze jsou bezbariérově přístupné. Za zhruba rok přípravy zmapovala Pražská organizace vozíčkářů, se kterou magistrát spolupracuje, necelé tři stovky objektů a veřejných prostranství. Další by měly průběžně přibývat.

„Na mapě najdeme slovní popisy i infografiky jednotlivých míst, kde můžeme zjistit, jestli tam jsou schody, plošiny a podobně. Každý, kdo si plánuje cestu, ať už jde o člověka s hendikepem nebo třeba maminku s kočárem, se může podívat, jak na tom bude,“ vysvětlil předseda výboru pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher, který společně s radními Irenou Ropkovou a Petrem Dolínkem mapu zastřešil. Magistrát zřídil i fond, ze kterého mohou čerpat městské části až padesát tisíc korun na zapojení do projektu.

Jednotlivé budovy jsou na mapě označeny třemi barvami jako na semaforu. Zelené jsou úplně či téměř úplně přístupné, červené nepřístupné. Oranžové jsou pak bezbariérové jen částečně. „To znamená, že v daném objektu je komplikace, která pro někoho z uživatelské skupiny může představovat bariéru. Tady je potřeba říct, že nároky jsou poměrně dost rozličné, například člověk na elektrickém vozíku zvládne projet dveřmi, které mají sedmdesát centimetrů, ale pro rodiče s kočárkem už je to bariéra,“ vysvětlila Kateřina Novotná z Pražské organizace vozíčkářů.

Podle Patrika Nachera by v budoucnu mapa měla zahrnovat i parkování, přechody či chodníky. Cílem je umožnit, aby si uživatel mohl naplánovat trasu, která mu nebude klást do cesty žádné překážky. Zároveň má podle něj mapa fungovat jako podnět třeba pro úřady, aby se na větší přístupnost zaměřily.

POČET ZMAPOVANÝCH OBJEKTŮ POROSTE KAŽDÝ MĚSÍC

Necelé tři stovky zmapovaných budov v celé Praze zatím není mnoho. Podle Novotné však jejich počet bude růst o desítky měsíčně. Nejde to rychleji, protože celý proces mapování může zabrat poměrně dost času. „V současnosti existuje řada webových stránek, kde je možné dohledat informace o přístupnosti objektů, ale tyto informace jsou často subjektivní,“ vysvětlila Novotná s tím, že mapa vychází z metodiky, na které se podílelo zhruba třicet organizací.

Projekty založené na stejné metodice se nyní spouští v Brně a Ostravě.

Podobnou mapou, která funguje už delší dobu, je vozejkmapa.cz, kterou provozuje Česká asociace paraplegiků (CZEPA). Tato aplikace však nemá jednotné hodnocení. Zato má jen v Praze zmapováno přes tisíc míst a funguje v celé republice.

Ředitelka CZEPA Alena Jančíková snahu magistrátu oceňuje. „Naše data jsou přidávána do mapy a aplikace samotnými uživateli po schválení administrátorem – vozíčkářem. Nemáme data dle stupně bezbariérovosti hodnocena,“ uvedla s tím, že budou rádi, když se data magistrátu objeví i v jejich aplikaci.

A jak je na tom Praha s bezbariérovostí? Podle Jančíkové se situace zlepšuje, pořád je však co dohánět.

„Nejobtížnější je pohyb na vozíku po historickém centru, místy je kvůli kočičím hlavám nebo dlažebním kostkám takřka nemožný. Tuto dlažbu vyžadují památkáři, ale jde ji uzpůsobit tak, aby vyhovovala všem, například pásem z jiné dlažby,“ upozornila.

297 objektů projekt dosud zmapoval

20-30 budov by mělo na mapě přibýt každý měsíc

500 tisíc korun zatím magistrát stálo mapování bezbariérovosti

50 tisíc korun můžou dostat městské části od magistrátu na účast v projektu

24 městských částí se letos zapojilo, loni to bylo 15

Co mapa zahrnuje: – Kulturní objekty – Úřady – Služby (například pošty a informační centra) – Zdravotnická zařízení – Sportovní objekty – Restaurace – Vzdělávací instituce – Parky – Veřejná WC

PETR SCHREIB
Pražský deník
http://www.prazsky.denik.cz/

(Visited 14 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.