Důvěřujte včelí medicíně

Med, sladké zlato od včel je při nachlazení lepší než sirup proti kašli, dobře hojí rány a dokonce tiší i revmatické bolesti

Vědci v něm dosud nalezli více než 180 účinných látek. S tímto rekordním počtem patří med k vůbec nejzdravějším potravinám. Ale to pořád ještě není všechno. Také ostatní včelí produkty obsahují účinné léčivé látky. Proto dnes lékaři nazývají vše, co má co do činění se včelami a zdravím, apiterapií (z latinského api = včela).

Pomoc pro kůži

Jednou z oblastí, kde je med nejúčinnější, je pokožka. Škrábance a řezné rány, popáleniny, a dokonce i vředy se dají medem často bez problémů vyléčit. K tomuto účelu doporučují lékaři speciální „lékařský“ med z lékárny. Nazývá se Manuka a dováží se z Nového Zélandu. Má silný antibakteriální účinek a pomáhá dokonce i proti obávaným nemocničním infekcím. Tip: Kousek gázového obvazu potřete silně tímto medem a přiložte na poraněné místo. Zafixujte náplastí a každých 6 až 8 hodin obklad obnovujte.

Pro boj s kašlem

„Sladké zlato“ dobře poslouží i při nachlazení. Jeho účinek často předčí i sirup proti kašli z lékárny, protože účinné látky medu vyburcují obranné mechanismy v buňkách, které pak zlikvidují infekci v horních cestách dýchacích. Tip: Velmi dobrý je v tomto případě tmavý pohankový med. Večer nechte na jazyku rozplynout jednu až dvě lžíce pohankového medu. Pak si vyčistěte zuby.

Posílení obranyschopnosti

Každý včelí úl je naprosto bez choroboplodných zárodků. Vděčí za to hmotě nazývané propolis, kterou včely vyrábějí z rostlinných látek – pryskyřice, éterických olejů a pylu. Tato substance pomáhá likvidovat původce infekcí i lidem. Propolisové krémy také zmírňují akné a podporují hojení ran. Ve formě propolisové tinktury užívané vnitřně může včelí pryskyřice vyléčit i záněty žaludku a střev. Tip: Při oslabené obranyschopnosti organismu se doporučuje propolisová kúra. Po dva týdny se každý den užívají 3 až 4 kapky propolisu rozpuštěné ve vodě.
U akutních infekcí se dávkování zvyšuje na 3x denně. Propolisové přípravky jsou k dostání v lékárnách jako kapsle, kapky, sprej či extrakt.

Medem proti revmatismu

Novým nadějným terapeutickým prostředkem přírodní medicíny je léčení pomocí včelího medu. Ukazuje se, že přináší u revmatických onemocnění mimořádné zlepšení, v některých případech dokonce úplné vyléčení. Tip: Na postižené místo nalijte dostatečné množství medu a rozetřete ho. Pak ošetřené místo překryjte kapesníkem nebo ubrouskem a nechte působit přes noc.

Přirozená ochrana žaludku

Výzkumníci z Nového Zélandu prokázali, že med zabíjí choroboplodné zárodky, které způsobují žaludeční vředy. Z dlouhodobého hlediska je tak možné předcházet nádorům a rakovině. Kromě toho pravidelná konzumace medu pozitivně působí i na hladinu cholesterolu v krvi. Tip: Častěji si dopřejte k snídani chleba s medem, ovšem odstředěným zastudena. Ten totiž nebyl zahřátý na více než 40 °C a zůstaly v něm zachovány všechny cenné látky. Cenově výhodnější průmyslově zpracovaný med je často zahřívaný na vyšší teplotu, a tím je z medicínského hlediska neúčinný.

 

Claudia

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.