Robot pomůže dětem s cukrovkou

ilustrační foto: Karen Barefoot / sxc.hu

Ruben si ve svých sedmi letech už umí změřit glykemii a vypočítat, kolik sacharidů má sklenice mléka. To všechno dokáže díky svému novému příteli, robotu Charliemu.

Amsterdam – „Co máš dělat, když cítíš, že máš hypoglykemii?“ ptá se mechanickým hlasem malý červenobílý robot, když si s ním hoch hraje na hypoglykemii, pokles hladiny cukru v krvi. S robotem, který mluví a tančí, se Ruben, u něhož byla cukrovka zjištěna před rokem, učí vypočítat si údaje, které mu mohou zachránit život.

Charlie, jenž je plodem součinnosti zdravotníků, expertů na robotiku a univerzit z Nizozemska, Itálie, Německa a Británie, se brzy může stát pomocníkem mnoha dětí postižených cukrovkou prvního typu. V Nizozemsku je kolem 6000 mladých diabetiků a na tuto nemoc zde každoročně zemře nejméně jedno dítě.

„Nemocné dítě a jeho rodina musejí na nemoc myslet bez přestání,“ říká Gert Jan van der Burg, pediatr z nemocnice Gelderse Vallei ve městě Ede v centrální části Nizozemska. U osoby trpící cukrovkou prvního typu nedokáže slinivka břišní produkovat inzulín, hormon nutný pro vstup cukru do většiny buněk. Jediným způsobem, jak tuto nemoc kontrolovat, je pravidelné užívání inzulínu. Chyba v jeho dávkování může vést ke kómatu. Dosud dostalo 40 dětí v Nizozemsku nového přítele Charlieho v rámci testování projektu, který zároveň probíhá v Itálii a který financuje Evropská unie. Jeho tvůrci chtějí rovněž vyvinout nový typ robota, který by dětem pomáhal vypořádávat se s nemocí, učil je, co to je cukrovka a jaký vliv na ni mají sport a výživa, vysvětluje Mark Neerincx z Technické univerzity v Delftu.

„Charlie je hodný, dává mi otázky, které se mě týkají,“ usmívá se desetiletá Sofiye Boyuksimseková, u níž byla cukrovka zjištěna před dvěma roky. Robot je v testovací fázi a má umět vyhodnocovat potřeby dítěte a jeho rodičů.

Pražský deník
http://www.prazsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.