Infarkty v létě? Spíš kolapsy, tvrdí lékaři

Lůžka vyškovského interního oddělení jsou v současné době téměř plná. Lékaři hospitalizují množství pacientů s potížemi způsobenými horkem.

Vyškovsko – Ročně postihne infarkt myokardu přibližně sto lidí na Vyškovsku. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Problémy s vysokým tlakem pak má podle lékařských statistik přibližně dvacet až třicet procent obyvatel v regionu. A ačkoliv by se dalo předpokládat, že v letních měsících na vyškovském interním oddělení přijmou víc lidí postižených infarktem, je situace přesně opačná.
Těchto pacientů přes léto ubývá. „Přesná čísla nemám, ale zkrátka to tak je. Důvod je zřejmě takový, že cévy jsou víc roztažené a lidé se v horku tolik nenamáhají,“ myslí si zástupce primáře interního oddělení vyškovské nemocnice Jiří Pinka.
Zatímco infarktů tolik řešit nemusí, vrásky na čele dělají lékařům kolapsy z veder. „Lidé kolabují a omdlévají, protože jsou dehydratovaní. Těchto případů je nyní mnohem víc než v jiných obdobích,“ řekl.
Víc práce kvůli kolapsům mají i záchranáři. Jak ale upozornila krajská mluvčí Hedvika Pokorná, horko působí i další nepříjemné stavy. „Mezi další nejčastější problémy bych zařadila křeče, vyrážky, otoky, vyčerpání z horka a zvracení,“ vyjmenovala mluvčí.
Co se týká prevence, stále platí, že by se lidé ve vedrech měli vyvarovat přímého pobytu na slunci přes polední a časné popolední hodiny a vyhnout se hlavně v této době zvýšené fyzické aktivitě. „Důležité je dodržovat pitný režim. Ideální je popíjet průběžně během celého dne menší množství tekutin a rozhodně nečekat, až se dostaví pocit žízně,“ doporučila Pokorná.
Lidé by podle ní neměli podceňovat ani úpaly. „Ty můžou vést až k nezvratnému selhání termoregulace a smrti,“ varovala mluvčí.
Doporučení, jak se chovat ve vedrech, bere vážně sedmdesátiletá Vyškovanka Božena Nejedlá. „Při vedrech se necítím úplně nejlépe. V mém věku se ale není čemu divit. Snažím se dostatečně pít a přes poledne být ve stínu. Občas pak vyrazím k vodě nebo na procházku s kamarádkami,“ řekla žena.
Dalším problémem, který vysoké teploty přinášejí, jsou podle Pinky zhoršené infekční komplikace, které postihují dlouhodobě nemocné.
„Přicházejí horečnaté stavy, močové infekce, dál i dechové potíže spojené se zápalem plic,“ popsal zástupce primáře interny.
V houbařské sezoně pak lůžka plní i pacienti s otravami. Nemusí podle něj nutně sníst jedovatý kousek. Problémy přináší i špatná úprava. „Nemusí se jednat o muchomůrky, protože tam je to pak opravdu o život.
Lidé si houby špatně upraví a pak k nám přijdou se žaludečními problémy či průjmy,“ zmínil Pinka.

95 procent ze zhruba devadesáti lůžek je podle zástupce primáře Jiřího Pinky v současné době zaplněných na oddělení interny ve vyškovské nemocnici. Lékaře nyní dost zaměstnávají dehydratovaní pacienti.

DAVID VESELÝ
Vyškovský deník
http://vyskovsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.